Advertisement

10 yıl vadeli ABD hazine tahvilinin faizi, ekonomistler tarafından ikinci hafta üst üste düşüş göstermesi beklenen bugün açıklanacak işsizlik başvuruları verisi öncesi, son bir ayın en yüksek seviyesine çıktı.

10 yıl vadeli tahvilin faizi, Fed'in ekonomik teşvikleri bu yıl geri çekmeye başlayabileceği spekülasyonlarının etkisi ile bu hafta 10 baz puan yükseldi. Bloomberg'in anketine göre, Avrupa Merkez Bankası'nın bugünkü toplantısında politika faizini yüzde 1'den yüzde 1.25'e yükseltmesi bekleniyor. Fed Başkanı Ben Bernanke, 4 Nisan'da yaptığı açıklamada, politika yapıcıların enflasyonu "aşırı yakından" izlemesi gerektiğini söylemişti.

Dusseldorf'ta WestLB AG'den sabit getirili menkul kıymetler analisti Michael Leister, "Temel olarak, son ekonomik verilerin de gösterdiği üzere, ABD ekonomisi gerçekten de yukarı yönde hareket ediyor" dedi ve "Avrupa Merkez Bankası faiz artırımına giderse ve Alman hazine kağıtlarının faizleri de yükselecek ve bu da Hazine kağıtları üzerinde baskı oluşturacak" şeklinde görüş bildirdi.

10 yıl vadeli ABD hazine kağıdının faizi, Londra saati ile 09:13'te, fazla bir değişiklik göstermeyerek % 3.56'da kaldı.

Bugün ABD'de TSİ 15:30'da, haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. Bloomberg'in araştırmasına göre, bu verinin geçen hafta 3,000 düşerek 385,000'e inmesi bekleniyor.