Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, son kazançların biraz abartılı olduğu yolundaki spekülasyonların ardından, yedi gün sonra ilk kez düştü. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, bu satışar sonucu, Haziran 2008'den bu yana gördüğü en yüksek seviyesinden düştü.

Gösterge endeks, 2.64 puan ya da yüzde 0.2 düşüşle 1,200.83 puana indi ve yedi günde yüzde 5.7'lik kazancının bir kısmını geri verdi. Endeksteki 305 hisse yükselirken, 280 hissee düştü. Güney Kore Kospi Endeksi, 5 Nisan'da rekor seviyeye çıktıktan sonra bugün yüzde 0.2 düştü. Endeonezya'da Jakarta Bileşik Endeksi yüzde 0.4 düşerken, Tayland'da SET Endeksi yüzde 1'lik bir kayıp yaşadı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda İMKB 100 Endeksi ilk seansı yüzde 0.78 aşağıda tamamladı.

Seul'de Shinhan BNP Paribas Asset Management Co.'dan fon yöneticisi Chu Moon Sung, "Yatırımcılar son güçlü kazançların ardından biraz soluklanıyor" dedi ve "Genel küresel ekonomik toparlanma halen sürüyor" şeklinde görüş bildirdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, 17 Mart'ta gördüğü üç haftanın en düşük seviyesinden, dünkü kapanış itibariyle, yüzde 10 yükseldi.

Dünyanın en büyük televizyon ve düz ekran üreticisi Samsung Electronics Co., Seul'de yüzde 1.5 düştü ve bu düşüşle birlikte son bir ayın en büyük çaplı iki günlük düşüşünü gerçekleştirdi. Şirket, ilk çeyrek karında yüzde 34'lük bir düşüş açıkladı.

Volvo Cars'ın sahibi Çinli otomobil üreticisinin bir birimi olan Geely Automobile Holdings Ltd., Çin hükümetinin benzin ve dizel yakıt fiyatlarına zam yapmasının ardından yüzde 1.5 değer kaybettiNissan Motor Co.'nun ortaklarından Dongfeng Motor Group Co. yüzde 1.2 geriledi. Çin'in en büyük petrol rafinerisi olan China Petroleum & Chemical Corp. hisseleri ise yüzde 1.5 değer kazandı.