Advertisement

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlere göre, Avrupa Merkez Bankası bugün Portekiz'in mali yardım talebine rağmen faizleri artıracak. Altın, bugün sabah erken saatlerde 1,462.35 dolar/ons ile yeniden rekor seviyeye yükseldi. Libya'daki gerilim, Japonya'daki nükleer felaket ve Avrupa endişeleri fiyatların yükselmesinde etkili oldu.

İsviçre'deki LGT Capital Management'ta analist olan Bayram Dinçer, "Enflasyona dair belirsizlik ve jepolitik riskler hala yüksek. Avrupa bölgesindeki bankacılık sorunları da fiyatları destekliyor" diye konuştu.

Külçe altının onsu, 50 sent gerileyerek Londra'da saat 9:36 itibariyle 1,459.20 dolar oldu. Haziran vadeli metal New York Comex'te yüzde 0.1 daha yüksek olan 1,460.20 dolar/ons seviyesindeydi.

Portekiz'de yaşanan siyasi krizin borçlanma maliyetlerini rekor seviyeye çıkarmasıyla ülke Avrupa Birliği'ne mali yardım için başvuran üçüncü Avrupa ülkesi oldu.

2 Avrupalı yetkili, ülkenin kurtarma paketinin 75 milyar euro (107 milyar dolar) büyüklüğünde olabileceğini belirtti.

NATO Libya'daki savaş uçakları sayısını artırırken, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İtalyan mevkidaşı Franco Frattini ile Libya'da muhaliflerin ilerlemesini hızlandırmak için neler yapabileceklerine dair görüşmelerde bulunduklarını açıkladı.