Advertisement

İNGİLTERE VE AVRUPA’DAN SÜRPRİZ YOK

Tahvil alım programını 200 milyar Sterlin’de bırakan ve faizleri % 0.50’de sabit tutan İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) ardından Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika faizini % 1’den %1.25'e yükseltti. Marjinal borç verme oranını % 1.75’ten 2’ye yükselten ECB, mevduat oranını ise % 0.25’ten % 0.50’ye yükseltti. Böylece, faiz koridorunu açarak bankaların kendi aralarında borçlanmasın özendirilmeye çalışılıyor. Diğer yandan kararın oy birliği ile alındığı fakat bundan sonra bir faiz artış serisinin başlangıcı olmadığı açıklamaları da dikkatle takip edildi. Bu açıklamaların ardından gelebilecek olası faiz artışlarının sınırlı kalabileceği ve hemen gelmeyeceği spekülasyonu ile yatırımcılar paritede satışa geçtiler. Gelen satış emirleriye beraber Euro / Dolar paritesi de 1.4250’yi test etti. Şimdilik enflasyon endişelerinin genele yayılan bir enflasyon baskısı yaratmadığını ancak fiyat istikrarına ilişkin risklerin yukarı yönlü olduğu ve yakından takip edildiği açıklamaları da piyasa oyuncuları tarafından not edildi. Temmuz 2008’den bu yana ilk kez faiz artıran banka böylece son 40 yılda ilk kez ABD’den önce faiz artırım sürecine girmiş oldu.  

Gelen açıklamaların ardından hisse senetleri ise fazla tepki vermediler. Almanya, İngiltere gibi Borsalar yatay seyirlerine devam ederken Avrupa genelinde finansallar daha iyi performans göstermeye devam ediyor. Sanayi şirketleri ise günün geriden gelenleri durumunda. Portekiz’de banka hisseleri gelecek olası kurtarma haberleri ile yukarı yönlü hareket izlerken Polonya, Güney Afrika ve Brezilya gibi gelişen ülke borsalarında realizasyonlar hakim. Macaristan, Romanya gibi hisse piyasalarında ise alışlar görülüyor.

BONOLAR DAR BANTTA OYNAK, EMTİALAR BEKLEYİŞTE, ALTINDA YENİ REKOR

Açıklamalar sırasında eksiye geçen petrol fiyatları toplantının devamında artıya döndü. ABD tipi ham petrolün fiyat 109 Dolar / Varil’i geçerken spot altın fiyatları 1.460 Dolar / Ons etrafında dalgalanıyor. Gün içinde görülen 1.462.75 seviyesi ise yeni rekor olarak kayıtlara geçti. Bakır fiyatları da gelen açıklamaları takiben dar bantta hareketine devam ederken 24 emtiadan oluşan SPGSCI Emtia Endeksi % 0.18 yukarıda.

ABD 10 Yıllık tahvil faizi % 3.5376 düzeyinde iken açıklamalar öncesinde satılan Alman bonoları gelen haber akışı ile beraber tersine dönerek % 3.419 faiz seviyesine indi. Avrupa’da çevre ülke bonolarında karışık seyir devam ederken Portekiz bonolarının faizleri de yükselmeye devam ediyor.

YURT İÇİNDE KARARLAR SONRASINDA RALLİ BAŞLADI

Avrupa’da faizlerin artmasını takiben gelen açıklamalarda bankanın yeni bir faiz artış döngüsü başlatmadığı yönündeki açıklamaları hisse piyasası tarafından olumlu algılandı ve hisse senetleri İMKB Bileşik Endeks’te % 1.10 değer kazandı. Gösterge tahvil faizi gerilemeye devam ederken gelinen son seviye % 8.64 bileşik oldu. TL ise Dolar’a karşı 1.5107’ye yükselirken Euro’ya karşı ise 2.1552 düzeyine çıktı. Böylece sepet kurda gelinen nokta 1.8334 oldu.

Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü