Advertisement

PETROL 111 DOLARIN ÜZERİNE TIRMANDI

Perşembe günü 30 ayın zirvesinden yapan vadeli petrol kontratları, Asya Borsalarında bugün gün ortası itibariyle 111.06 dolardan işlem görüyor.

Analistlerin Ortadoğu'daki gerilim ve petrol arzına ilişkin gelişmeler konusunda piyasaların kafasının karışık olduğunu belirtti.

MF Global'ın enerji analistleri, belirsizlik ortadan kalkarak, petrol arzına ilişkin rakamsal verilere ulaşıncaya kadar, petrolün yüksek seyretmesini bekliyor.

GÜMÜŞ 31 YILIN ZİRVESİNDE

Enflasyon endişesi, Avrupa'daki finansal gelişmeler ve Libya'daki gerginlik, altını rekora taşıyarak, bu yılın en büyük kazancına yöneltti.

altındaki rekorla birlikte gümüş de 31 yılın zirvesine çıktı. Spot altının onsu yüzde 0.6 artışla 1,466.10 dolardan işlem gördü. 31 Aralık'ta sonlanan haftadan bu yana en büyük artışını kaydeden altın bu hafta yüzde 2.6 oranında prim yaptı.

Haziran teslimatlı altın vadelileri de New York'ta yüzde 0.6 yükseldi ve 1,467.50 dolara ulaştı.

Hyundai Futures Co.'nun traderlarından Lim Chae Myung, enflasyon endişelerinin piyasaya hakim olduğunu, bunun da değerli metalin değerini yükselttiğini belirtti.

Myung, Avrupa, Ortadoğu ve Japonya'da da farkedilir bir gelişme olmadığına dikkat çekerek, bunun da altındaki artışın süreceğine işaret ettiğini savundu.