Advertisement

Enflasyon endişeleri, Avrupa'daki finansal sorunlar ve Libya'daki gerilimin etkisiyle altın rekor kırarak bu yılki en büyük haftalık kazancına doğru yöneldi. Gümüş ise 31 yılın zirvesine çıktı.

Külçe altının onsu, Singapur'da gün ortasında 1,465.07 dolardan işlem görmeden önce yüzde 0.6 kadar yükselişle 1,466.10 dolar oldu. Metal, bu hafta yüzde 2.6 oranında yükseldi. Bu, 31 Aralık'ta sonlanan haftadan beri en yüksek seviye. Haziran vadeli kontrat ise, New York'ta yüzde 0.6'lık yükselişle 1,467.50 dolar/ons olarak rekor kırdı.

Hyundai Futures'ta trader olan Lim Chae Myung, "Enflasyon korkuları değerli metallere olan talebi artırdı. Bunun yanı sıra Avrupa'daki borç krizi, Ortadoğu ile Japonya'da herhangi bir iyileşme yaşandığını görmüyoruz. Dolayısıyla altın için bu olumlu iklim devam edecek" dedi.

Portekiz, mali yardım italebinde bulunan üçüncü Avrupa ülkesi olurken, Avrupa Merkez Bankası dün 3 yıl içinde ilk kez faizleri artırdı. Çin Merkez Bankası da yükselen fiyatlar karşısında bu hafta faiz artırımına gitti.

Fiyatlar önümüzdeki hafta yükselecek mi?

Bloomberg anketine katılan ve aralarında trader, yatırımcı ve analistlerin bulunduğu 18 kişiden 15'i veya yüzde 83'ü Avrupa'daki borçlar ve enflasyon endişeleriyle külçe altının önümüzdeki hafta yükseleceğini söyledi. İki kişi fiyatların gerileyeceğini söylerken bir kişi ise çekimser kaldı.