Advertisement

Asya hisse senetleri, Nikkei 225 Endeksi'nin öncülüğünde yükselirken, Japon yeni, Fukuşima nükleer santralindeki hasara bağlı endişelerle zayıfladı. Emtia grubu, petrolün dün New York'ta varil başına 110 doları aşmasının da etkisiyle yukarı yönde hareket etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9, Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.5 yükselirken, Standard & Poor's 500 (S&P 500) vadeli kontratı yüzde 0.2'lik bir çıkış gerçekleştirdi. Japon yeni 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer yitirdi ve dolar karşısında yüzde 0.3 düşüşle dolar başına 85.20 yen seviyesine inerek haftayı yüzde 1.4 kayıpla kapatmaya yöneldi. Euro dolar karşısında Ocak 2010'dan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Altın rekor seviyeye çıkarken, gümüş son 31 yılın zirvesine ulaştı. Bu yükselişler, 24 ham maddeden oluşan S&P'nin GSCI Endeksi'ni yedinci gün üst üste yükselişe taşıdı.

Dün Tokyo'nun güneydoğusunu vuran 7.1 şiddetindeki deprem, iki kişinin ölmesine ve 93 kişinin yaralanmasına neden oldu. Bu deprem, 11 Mart'taki depremden hasar gören Fukuşima nükleer reaktörüne zarar vermedi. Bugün açıklanacak olan Almanya ihracat verisinin ise küresel ekonomik toparlanmanın hızlanmakta olduğu görüşüne destek vermesi bekleniyor.

Hong Kong'da HSBC Holdings Plc'den stratejist Garry Evans, "Japonya'daki deprem fazla bir zarar vermiş görünmüyor, ancak Japonya'da halen bazı riskler var" dedi.

Yen euro karşısında, dünkü New York seviyesi olan 121.49'dan 122.50 seviyesine düştü ve bu hafta yüzde 2.4 değer kaybetti. Japon para birimi geçen ay yüzde 2.4 düştü ve Bloomberg Korelasyon Ağırlıklı Endeksler tarafından izlenen 10 önemli para birimi içinde en fazla kaybeden para oldu.