Advertisement

Çin'deki hisselerin değerlenmesiyle Şanghay Bileşik Endeksi 5 ayın en yüksek seviyesini test etti. Çin'in en büyük bakır üreticisi Jiangxi Copper Co. metal fiyatlarında yükselişin etkisiyle haftalık yükseğini kaydetti. Petrolün varil fiyatının 110 doların üzerine çıkmasıyla enerji şirketleri China Petroleum and Chemical Corp ve China Shenhua Energy Co.'nun öncülüğünde yükseldi. Anhui Conch Cement Co. ise Ping An Trust CO.'nun şirketin elinde bulundurduğu varlıklarını azaltması üzerine haftalık en sert düşüşünü kaydetti.

Hükümetin enflasyonla mücadele ile ekonomik büyüme arasında bir ikilem yaşamasına rağmen, şirket kazançlarının henüz bundan etkilenmemiş olduğunu söyleyen Central China Securities Co.nun stratejistlerinden Li Jun, bu haftaki faiz artışının da kısa vadede faizlerin artırılmayacağının bir göstergesi olduğunu belirtti.

Şanghay Bileşik endeksi yüzde 0.3 değerlenmeyle 3,017.29 puana yükselerek, 15 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesine işaret etti. CSI 300 Endeksi de yüzde 0.4 kazanç elde etti ve 3,337.19 puandan işlem gördü.

Jiangxi Copper yüzde 0.9 değerlenerek 40.07 yuandan işlem gördü ve 28 Mart'tan bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Yunnan Copper Industry Co. da yüzde 0.9 prim yaptı ve 26.20 yuana yükseldi.

Bakır fiyatları bu hafta Londra'da haftalık kazancına yöneldi. 3 ay vadeli bakır kontratları Londra Metal Borsası'nda yüzde 0.4 artış kaydederek, 9,709.75 dolara çıktı.