Advertisement

Küresel ekonomideki büyümenin sanayi metallerine olan talebi artıracağına dair iyimserlikle kalay fiyatları rekor kırarken, bakır bir ayın zirvesine çıktı. Kurşun da 3 yılın en yüksek seviyesinden işlem gördü.

3 ay vadeli kalay, Londra Metal Borsası'nda yüzde 0.9 kadar yükseldi ve ton başına 32.855 dolar oldu. Doların altı para biriminden oluşan sepet karşısında Aralık 2009'dan beri en düşük seviyeye inmesiyle bakır fiyatları yüzde 1.4 kadar yükselişle 9,805 dolar/ton seviyesine gelerek 7 Mart'tan beri en yüksek seviyeye çıktı.

Essence Futures'ta analist olan Li Peiying "Yatırımcılar iyi bir modda ve küresel ekonomiyle ilgili oldukça iyimserler. Enflasyon beklentileri ve zayıf dolar da emtiaların bugünkü yükselişini destekliyor" dedi.

Avrupa Merkez Bankası'nın dün enflasyon nedeniyle faiz artırımına gitmesinin ardından dolar euro karşısında Ocak 2010'dan beri en düşük seviyeye geldi. Altın rekor seviyeye tırmanırken, petrol de Eylül 2008'den beri en yüksek seviyeden işlem gördü.

Çin'in bu hafta faizlerini 6 ayda dördüncü kez artırmasına rağmen Londra'da bakır 9,803 dolar/ton'dan işlem gördü ve bu hafta yüzde 4.7 değerlendi. Bu, 4 Şubat'tan beri en büyük haftalık yükseliş. ABD'de geçen hafta işsizlik başvurularında düşüş yaşanması ise ülke ekonomisinin toparlandığına işaret etti.