Advertisement

Avrupa hisse senetleri, dün Japonya'da meydana gelen depremin hasarının sınırlı kalmasının ardından yükseldi. Bu yükselişle birlikte, üçüncü haftayı da çıkışla kapamaya hazırlanan Stoxx Europe 600 Endeksi haftalık kazancını genişletti.

BHP Billiton Ltd. ve Rio Tinto Group, metal fiyatlarının Londra Metal Borsası'nda yükselmesinin ardından, Avrupalı temel-kaynak üreticisi şirketlere gelen alımlara öncülük etti. Raiffeisen Bank International AG, temettüsünü beş katın üzerinde artırmasının ardından % 1.5 değer kazandı. Hollandalı posta şirketi TNT NV, karı düşen ekspres bölümünü ayrı bir birim haline getireceğini açıklamasının ardından % 6.8 değer kaybetti.

Stoxx 600 Endeksi, Londra saati ile 08:19'da, yüzde 0.5 yükselerek 282.2 puana çıktı. Endeks dün, Japonya'da 11 Mart'taki depremden bu yana görülen en şiddetli artçı şokun ardından, son bir saatte düştü. Endeks, bu hafta yüzde 0.8 yükseldi ve 16 Mart'ta gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden gerçekleştirdiği çıkışı % 7.7'ye genişletti.

London Capital Group'tan piyasa stratejisti Jonathan Sudaria, "Japonya'da güneş doğduğunda, son depremin meydana getirdiği hasarın sınırlı olduğu görüldü" dedi ve "Tsunami olmadı ve Fukuşima'daki nükleer santralin daha fazla zarar görmediği belirtildi" şeklinde görüş bildirdi.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) vadeli kontratı % 0.4 yükselirken, Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.9'luk bir sıçrama gerçekleştirdi.