Advertisement

Avrupalı regülatörler, geçen yıl yeterince katı olmamaları nedeniyle eleştirilmelerinden sonra, bu yıl 90 bankaya uygulayacakları stres testlerinde sermaye ölçümlerini daha da sıkılaştıracak.

Avrupa Bankacılık Otoritesi, internet sityesinden yaptığı duyuruya göre, stres testi senaryolarında, bankaların Çekirdek Tier 1 sermaye rasyosunun en az yüzde 5 olması istenecek. Bankalar, sonuçları hesaplarken, Alman bankacılık denetçilerinin izin verdiğinin tersine, sessiz katılımcılar olarak da bilinen, oy hakkı olmayan sermayenin bazı çeşitlerinin kullanılmasına izin verilmeyecek.

Geçen yılki stres testleri, ulusal regülatörlerin kendi sermaye tanımlamalarını kullanmalarına izin verildiği için, bankacılık analistlerince yeterince sıkı olmamakla eleştirilmişti. Regülatörler, geçen yılki testler sonucu, 27 ülkeden oluşan bölgede bankaların yalnızca 3.5 milyar euroluk (5 milyar dolar) yeni sermayeye ihtiyaç duyduğunu bildirmişti. Bu miktar, en düşük analist hesaplamasında ortaya çıkan miktarın onda birine yakın.

İşletme analitik şirketi SAS'dan risk müdürü James Babicz, "Hata yok. yüzde 5'lik çekirdek Tier 1 rasyosu, geçen yıl ile karşılaştırıldığında, daha ağır" dedi ve "Ancak statik sermaye seviyesine bakmak yerine, bir bankanın nasıl riskli olduğuna bakmak gerektiğini düşünüyorum" şeklinde görüş bildirdi.