Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, emtia fiyatlarının artması ve ekonomik toparlanmanın merkez bankalarının para politikalarını sıkılaştırmasının olumsuz etkilerini gidereceği spekülasyonları ile yükseldi. Bu çıkışarlarla birlikte, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi son 34 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, New York saati ile 07:35'te, yüzde 0.4 yükselerek 1,206.72 puana yükseldi. Endeks böylelikle, 2 Temmuz 2008'den bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Endeks üçüncü hafta üst üste kazançla kapanacak ve bu süre boyunca toplam kazanç yüzde 10'a yükseldi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, altının rekor seviyelere çıkmasının etkisi ile yüzde 0.7 yükselirken, Rusya'da Micex Endeksi, petrolün bu hafta dördüncü kez yükselmesinin ardından yüzde 0.5'lik bir çıkış gerçekleştirdi.

Çin'de hisse senetleri, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisinin, merkez bankasının altı ayda dört kez faiz artırmasının olumsuz etkisini giderebileceğine yönelik spekülasyonlara bağlı olarak, son beş ayın en yüksek seviyelerine ulaştı. Brezilya ve Rusya gibi ülkelerin merkez bankaları, enflasyonla mücadele için bu yıl faizleri artırırken, Avrupa Merkez Bankası dün, 2008 yılından bu yana ilk kez faiz artışına gitti.

Kurnia Insurans Malaysia Bhd.'den Pankaj Kumar, "Çin, aşırı ısınan ekonomiyi soğutmak için doğru yönde attığı adımları alkışlamak gerek ve bu durum, Asya bölgesi için de olumlu" dedi.

Citigroup, EPFR Global'in verilerine dayanarak, gelişen piyasa hisse senedi fonları, 6 Nisan ile biten haftada 5.7 milyar dolar fon çektiğini kaydetti.