Advertisement

Portekiz'in finansal yardım ihtiyacının 80 milyar euroyu bulabileceği tahmin ediliyor.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, Macaristan'ın başkenti Budapeşte yakınındaki Godolla kasabasında devam eden AB Maliye Bakanları toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada, ''İlk tahminler Portekiz'in 80 milyar euroya ihtiyacı olacağını gösteriyor'' dedi.

Portekiz'in, AB ve Uluslararası Para Fonundan (IMF) finansal yardım talebinde bulunduğunu, bunun ülkenin ekonomik güçlüklerin üzerinden gelinmesinde yardımcı olunması ve finansal istikrarı korumak için sorumlu bir davranış olduğunu belirten Rehn, Portekiz için finansal yardım paketiyle ilgili çalışmanın hemen başlayacağını ifade etti.

Portekiz'de sıkı reform programıyla ilgili görüşmelerin bütün önemli partilerle derhal görüşülmeye başlanacağını bildiren Rehn, finansal yardım paketiyle ilgili nihai anlaşmanın mayıs ayının ortasında tamamlanacağını umduğunu kaydetti.

Bu ülkede siyasi durumdaki zorlukların partiler arasında bir anlaşmaya varılmasını gerekli kıldığını söyleyen Rehn, Portekiz'de hazırlanacak programın yapısal reformları, harcama kesintilerini, ülkenin finansal sektörü için istikrar programını ve iddialı özelleştirme programını kapsayacağını bildirdi.

Avrupa Komisyonu, AB, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve IMF'den uzmanların, Portekiz'in ekonomik durumunu yakından incelemek için yakında Lizbon'a gideceğini ifade eden Rehn, ''Bir program Portekiz'in alacaklılarına ödeme yapabilmesini sağlayacak sıkı koşullara bağlanmalı ve en iyi ihtimalle üç yılda sona ermeli'' diye konuştu.

Rehn, hazırlanacak finansal yardım paketinin büyük olasılıkla Portekiz bankalarını desteklemek için ''özel bir pay ayırmayı'' içereceğini de sözlerine ekledi.

Euro Grubu Başkanı Jean-Claude Juncker de, ''Portekiz'e hazırlanacak finansal yardım paketi Euro Bölgesi'nin istikrarını koruyacak' dedi.

Juncker, Portekiz hükümetinin paket karşılığında hazırlayacağı programın sadece hükümet harcamalarının kısılmasını gerektirmeyeceğini, aynı zamanda reform önlemlerinin bu ülkenin ekonomisini daha rekabetçi yapmak için tasarlanacağını ifade etti.

ECB Başkanı Jean-Claude Trichet, Godollo'da düzenlediği basın toplantısında, ''ECB, Portekiz'in finansal kurtarma planına yardım etmeye hazır'' şeklinde konuştu.

Avrupalı yetkililerin Portekiz'e yardım paketi görüşmelerine derhal dahil olmaya hazır olduğunu ifade eden Trichet, ''Mali düzenlemeleri, yapısal reformları kapsaması gereken bu iddialı programı derhal görüşmeye hazırız. Bu program kesinlikle gerekli ve Portekiz ile Euro Bölgesi'nin finansal istikrarını koruyacak'' dedi.

Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF) Başkanı Klaus Regling de İspanya gibi büyük ülkelerin şu anda krize girmeyeceğini, çünkü finansal piyasaların, ''Euro Bölgesi'nde farklı üye devletlerdeki ekonomik temelleri'' daha iyi anladığını belirtti.

Regling, ''Krizin bulaşma riski altı ya da dokuz ay önceye göre çok daha az'' diye konuştu.

Portekiz, Euro Bölgesi'nde Yunanistan ve İrlanda'da sonra finansal yardım isteyen üçüncü ülke oldu.