Advertisement

Metal ve tahıl fiyatları yükseldi, gümüş dokuzuncu gün üst üste yukarı hareket etti ve mısır fiyatları Haziran 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıakarken, hazine tahvilleri değer kaybetti. Büyüyen küresel ekonomi ham madde talebinde güçlü bir artış getiriyor.Otomobil üreticilerinin hisse senetleri değer kaybederken, madencilik ve enerji şirketlerinin hisse senetleri prim yaptı.

Gümüş Tokyo piyasasında yüzde 2.3 yükseldi. Mısır yüzde 1.2 değer kazandı ve petrol geçen hafta New York'ta yüzde 4.5 yükseldikten sonra bugün fazla bir değişiklik göstermedi. 10 yıl vadeli Hazine tahvili faizleri 2 baz puan yükseldi. Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi vadeli kontratı yüzde 0.3'lük bir çıkış gösterdi. MSCI Asya Pasifik Endeksi'ndeki otomobil üreticilerini de içeren tüketici şirketleri grubunu temsil eden endeks yüzde 0.8 düştü. Dolar euro karşısında, euro başına 1.4464 dolara yükseldi. Parite geçen hafta 1.4448 dolar seviyesindeydi.

Bu hafta açıklanacak olan veriler, ABD'de ve dün beklenenden daha güçlü ithalat ve ihracat büyümesi açıklayan Çin'de enflasyonun hızlanmakta olduğunu gösterebilir. Bugün ABD'de açıklanmaya başlayacak olan çeyrek dönem şirket karlarının ise rekor seviyelere yükselmesi bekleniyor. Bugün ABD'de ilk kar açıklayacak DOw Jones Endeksi şirketi Alcoa Inc. olacak. Japonya'da şirketler halen üretimlerini deprem öncesi seviyelere getirmeye çabalarken, hükümet, depremden bir ay sonra, yeniden inşa konusunda planları değerlendiriyor.

Schroders Plc'nin Singapur ofisinden fon yöneticisi Lee King Fuei, "Piyasa çok sayıda riski gözardı ediyor görünüyor" dedi ve "Uzun vadede, yüksek petrol fiyatları ekonomi için iyi değil. Piyasanın Avrupa'daki borç krizini, Ortadıoğu ve Kuzey Afrika'da artan jeopolitik gerilimi göz ardı ediyor olması, yatırımcıların çok rahat olduğunu işaret ediyor" şeklinde görüş bildirdi.