Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki ekonomik büyümenin, borç krizinin önüne geçmesiyle Avrupalı şirketler son 6 yılın en büyük kâr artışını kaydetti. Stratejistler, Avrupa'daki hisselerin değerlenmesinin, ABD'dekilerden 2 kat fazla olacağını öngörüyor.

Portekiz'in Yunanistan ve İrlanda'nın ardından Avrupa Birliği'nin kurtarma fonuna başvurmasıyla Stoxx Europe 600 Endeksi geçtiğimiz hafta yüzde 0.6 değerlendi ve 2 yıllık kazançlarını yüzde 78'e çıkardı. Euro da en büyük ilk çeyrek değerlenmesini yaşadı.

İspanyol ve İtalyan tahvillerinin getirisi ile Almanya'nınkiler arasındaki fark da azalıyor. Bu da yatırımcılara borç krizinin sıçramayacağının sinyalini veriyor. Hisse senedi değerlemeleri son 2 yılın en düşük seviyelerinde seyrediyor.

Stoxx 600'de yer alan şirketlerin kazançlarının 2011'de yüzde 20 artış kaydetmesi bekleniyor. Böylece 2 yıllık kazançlar, yüzde 93'e ulaşarak, 2005'ten bu yana en yüksek kârlara işaret edecek. Stratejistler, Avrupa'daki endekslerde de yüzde 8.1 oranında artış kaydetmesini bekliyor. Bu oran S&P 500 Endeksi içinse yüzde 5.3 olarak gösteriliyor.

Kâr oranlarına dikkat çekerek bunun ekonominin sağlığına işaret ettiğini söyleyen Societe Generale SA'nın stratejistlerinden Alain Bokobza, hisse senetlerinin dirençli olacağını belirtti.