Advertisement

ABD'de 6.3 milyon kişi 6 ay ve üzeri süredir işsiz. İşi olanların toplam nüfusa oranı ise resesyonun sona erdiği tarih olarak belirtildiği zamanın altında seyrediyor. Bunda bir miktar şirketlerin krizi bordrolarına yansıtmasının daha arkadan gelmesinin de etkisi var. Diğer yandan hükümet, sağlık sistemi ve perakende sektörü gibi büyük istihdm kaynakları da önümüzdeki günlerde eski rollerini aynı şekilde yürütemeyebilir. Bunda da tüketici harcamalarının azalması ve siyasilerin bütçe kesintilerinin etkisi olacağı tahmin ediliyor.

Trendlerin biraz endişe verici olduğuna dikkat çeken New York Üniversitesi profesörlerinden Michael Spence, sosyal anlaşmalarda da sorun kaynağı olduğunu belirtti.

İş gücü piyasalarından gelen değişken ve karışık rakamlar, Fed Başkanı Ben Bernanke ve diğer Fed üyelerinin para politikasındaki duruşunu belirlemesinde problem kaynağı oluyor.

Deutsche Bank Securities'in başekonomistlerinden Joseph LaVorgna, artan fiyatlar ve düşen işsizliğin, Fed'in 0'a yakın seyreden faiz oranlarını artırması gerektiği sinyalini verdiğini ifade etti.

LaVorgna, hazine tahvillerinin getirilerindeki artışa da dikkat çekerek 2 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 1.25'ten yüzde 1.5'e yükseldiğini; 10 yıllıkların ise yıl son sonu itibariyle yüzde 4'ü bulmasının beklendiğini hatırlattı. 2 ve 10 yıllık tahvil faizleri 8 Nisan'da sırasıyla yüzde 0.81 ve yüzde 3.58'lerde seyrediyordu.

Hazine Bakanlığı yetkililerinden Alan Krueger ise yasa koyucuların henüz parasal genişlemeye gitmemesi gerektiğini belirterek, düşük seyreden istihdam oranları ile süresi uzayan işsizliklere vurgu yaptı.