Advertisement

Çin'de bakır ithalatının geçen yıla oranla düştüğünü gösteren verilerin en büyük metal tüketicisi olan ülkede talebin düşeceğine dair spekülasyon yaratmasıyla bakır fiyatları Londra'da geriledi.

Dün açıklanan verilere göre Çin'e bakır ve bakır ürünleri nakliyatı Mart ayında 304,299 metrik ton oldu. Ülkede ithalat önceki yıla göre yüzde 33 düşerken geçen aya oranla yüzde 29 arttı. Jinrui Futures'ta analist olan Zhao Kai, Çin'deki göstergelerin şu anda yeterince güçlü olmadığını söyledi.

3 ay vadeli bakır, Londra Metal Borsası'nda saat 10:24 itibariyle 28 dolar veya yüzde 0.3 düşerek ton başına 9,847 dolardan işlem gördü. Fiyatlar yüzde 0.7 tırmanarak 9,944.75 dolarla 4 Mart'tan beri en yüksek seviyeye çkmıştı. Mayıs vadeli bakır, New York Comex'te yüzde 0.4 gerileyerek 4.485 dolar/lb'den işlem gördü. Kalay fiyatları ise Londra Metal Borsası'nda rekor kırdı.

Londra'daki VTB Capital'da analist olan Andrey Kryuchenkov Mart'ın 'yeniden yükseliş' ayı olduğunu ancak Çin'deki ithalat datasının çok da iyi olmadığını belirtti.

Bloomberg'in anketine göre Çin'de tüketici fiyatları endeksi geçen ay yüzde 5.2 artarak hükümetin yüzde 4 olan 2011 hedefini aştı. Bu hafta açıklanacak olan diğer bir verinin ABD'de enflasyonun hız kazandığını göstermesi bekleniyor. Bazı yatırımcılar yükselen fiyatlar karşısında emtialara yönelmeyi tercih ediyor.

Morgan Stanley analistlerinden Hüseyin Allidina, bugünkü bir raporda, yüksek değişkenliğe rağmen metallerin bu yılki görünümünün olumlu olmasını beklediklerini belirtti.