Advertisement

Hazine tahvilleri, bu hafta açıklanacak olan ve enflasyonun hızlanmakta olduğunu göstermesi beklenen veriler öncesi, ABD'nin 66 milyar dolar borçlanmaya hazırlanması ile birlikte düşüyor.

10 yıl vadeli hazine kağıdının faizi ile enflasyona endeksi tahvil faizi arasındaki fark, son üç yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Bu durum, tüketici fiyatları endeksindeki artışın hızlanacağının beklendiğini işaret ediyor. ABD Hazinesi, yarından itibaren başlayacak 3 ihalede, 32 milyar dolar tutarında 3 yıl vadeli, 21 milyar dolar tutarında 10 yıl vadeli tahvil ve 13 milyar dolarlık 30 yıl vadeli tahvil satmaya hazırlanıyor. Pacific Investment Management Co., dünyanın en büyük tahvil fonunu işleten Bill Gros'un, hazine tahvillerine karşı bahis tuttuğunu bildirdi.

Almanya'nın Dusseldorf kentindeki WestLB AG'nin sabit getirili menkul kıymetler analisti Michale Leister, "Bu hafta herşey enflasyona bağlı olacak" dedi ve "Enflasyon için risk açık bir biçimde yukarı yönlü ve enflasyon verilerinin faizlerde son dönemde görülen yükselişleri destekleyeceğine inanıyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

10 yıl vadeli ABD hazine kağıdının faizi 2 baz puan artarak % 3.60'a yükseldi.% 3.625 faizli Şubat 2021 vadeli tahvil 5/32 ya da 1.56 dolar düşerek 1,000 dolar nominal değer için 100 7/32'ye indi. 30 yıl vadeli hazine kağıdının faizi beşinci gün üst üste yükseldi ve 4 Şubat'tan bu yana en uzun süreli çıkış dönemini gerçekleştirdi. Bu kağıdın faizi 1 baz puan yükselerek % 4.66'ya çıktı.

WestLB, 10 yıl vadeli kağıdın faizinin 2011'in sonunda yüzde 4 seviyesine ulaşacağını tahmin ediyor. Bloomberg News'un 58 ekonomiste dayandırdığı anketine göre, 30 yıl vadeli kağıdın faizinin yıl sonunda % 4.97'ye çıkması bekleniyor.