Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, yükselmekte olan faizlerin ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyeceği yolundaki endişelerin artması ve Japonya'yı sallayan 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından, 34 ayın zirvesinden gevşedi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, New York saati ile 08:55'te, yüzde 0.5 düşerek 1,200.56 puana indi. Endeks, Haziran 2008'den bu yanaki zirvesinden gevşedi. Hindistan'da Bombay Borsası Sensitive Endeksi, sanayi üretiminde büyümenin beklenmedik bir şekilde yavaşlamasının ardından, yüzde 1 düştü. Endeks böylelikle beşinci gün üst üste aşağı yönde hareket etti. Romanya'da BET Endeksi, enflasyonun ekonomistlerin tahminlerinden yüksek çıkmasına bağlı olarak yüzde 1.3 düştü.

Hindistan'da sanayi üretimi Şubat ayında yüzde 3.6 arttı. Bloomberg News'un ekonomistlere dayandırdığı anketin medyanına göre, bu verinin yüzde 5.1 artması bekleniyordu. Hindistan Merkez Bankası politika faizini Mart 2010'dan bu yana 8 kez yükseltti. Ekonomistler enflasyonun, bu ülkede, geçen ay yüzde 8.36'ya hızlandı. Merkez Bankası'nın tahmini enflasyonun yüzde 8 seviyesinde çıkması yönündeydi. Çin Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası da geçen hafta politika faizlerini artırdı.

Paris'te Societe Generale SA'den varlık tahsisis stratejisi müdürü Alain Bokobza, "Enflasyon rüzgarları gelişen piyasalar üzerinde esiyor" dedi ve "Politika yapıcılar muhtemelen politika cephesinde aktif halde olacak ve potansiyel olarak geniş bir yelpazede maliye ve para politikalarında sıkılaştırme tedbirlerini uygulayacak" şeklinde görüş bildirdi.