Advertisement

18 haziranda görevinden ayrılacak olan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz; Ekonomist dergisinin "Yılın İnsanları" ödül töreninde konuştu.

-"Önemli olan üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil"-

Gazetecilerin "Başbakan Erdoğan'ın 'Merkez Bankasının değil, hükümetin başarısı' sözlerine alındınız mı" sorusunu yanıtlayan Yılmaz; "Hiç darılmadım, kırılmadım. Önemli olan Türkiye. Önemli olan üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil" dedi.

-"Kamuda 10,5 ay daha görev yapabilirim"-

Durmuş Yılmaz görevinin bitiminin ardından ne yapacağına dair soruları yanıtladı. Yımaz; "Çok teklif var diyorlar, başıma henüz taş düşmedi. Her teklife açığım" dedi. "18 Nisan pazartesi saat 17.30'da kadar görevimin başındayım" diyen Yılmaz; "Kamuda görev teklif ederlerse yasal olarak 10,5 ay daha çalışabilirim" dedi.

-Yeni başkan kim olabilir?-

Durmuş Yılmaz; yeni başkan kim olabilir sorusuna, "Merkez Bankası Başkanlığı için benim de tercihim var ama söyleyemem" yanıtını verdi.

-"Hazine neredeyse Merkez Bankası da orada olmalı"

İstanbul'un finans merkezi olma yolunda olduğunu, söyleyen Yılmaz ancak finansal istikrar açısından Hazine neredeyse Merkez Bankası'nın da orada olması gerektiğini savundu.