Advertisement

Asya'da hisse senetleri değer kaybetti ve bölgenin gösterge endeksi son bir ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Emtia fiyatları ise petrolün öncülüğünde geriledi. Asya piyasaları, Tokyo çevresini sallayan depremden ve IMF'in Japonya ve ABD ekonomilerine yönelik tahminlerinden etkilendi. Japon yeni ve İsv,içre frangi ise değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.3 düşerken Nikkei 225 Endeksi % 1.7 geriledi. Standard & Poor's 500 (S&P 500) vadeli kontratı ise yüzde 0.5 düştü. Petrol fiyatları Kasım ayından bu yana en büyük çaplı iki günlük düşüşünü gösterirken, bakır yüzde 0.7 ve buğday yüzde 2.3 değer kaybetti. Güney Kore won'u son yedi haftanın en hızlı düşüşünü gösterdi. ABD, Japonya ve Avustralya hazine kağıtları değer kazandı.

Bugün 6.2 büyüklüğündeki bir deprem Tokyo'nun doğusunda Chiba bölgesini vururken, Japonya hükümeti nükleer kriz seviyesini yükseltti. 11 Mart'ta meydana gelen şiddetli deprem, IMF'in Japonya'nın ekonomik görünümünü düşürmesine neden olurken, yüksek emtia fiyatları nedeniyle Fon, ABD'nin büyüme tahmini düşürdü.

Vivace Capital Management Co.'dan Ikuo Mitsui, "belirsizlikler uzun süre devam edecek gibi görünüyor" dedi ve Japonya'da arz zincirinde aksaklıklar olmasından dolayı, bu durumun dünya ekonomisini nasıl etkileyeceği konusunda endişeler var" şeklinde görüş bildirdi.