Advertisement

Çin'de özellikle teknoloji ve çelik üreticisi şirketlerin kazançlarının yüksek gelmesiyle küresel ekonomiye ilişkin endişeler gevşedi, Çin'deki hisseler değerlendi.

Shandong Inspur Software Co., Shanghay Security News'in hükümetin teknoloji şirketlerine destek vereceği yönündeki haberi üzerine prim yaptı ve teknoloji hisselerindeki yükselişe öncülük etti. Çin'in en büyük çelik üreticisi şirketi Hebei Iron&Steel Co., yüzde 10 değer kazandı. Çin'in en büyük enerji şirketi PetroChina Co. ise petrol fiyatlarındaki düşüşün ardından 2 haftadır ilk kez değer kaybetti.

Piyasanın şirket kazançlarına yönelik beklentisinin olumlu olduğunu belirten West China Securities Co.'nun analistlerinden Wei Wei, "düşük değerlenmelerle birlikte, piyasadaki trend yukarı yönlü seyrediyor" dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi, yüzde 0.4 kazançla 3,033.76 puana ulaştı ve 11 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesine işaret etti. Endeks, gün içinde kaydettiği yüzde 0.5'lik düşüşü de telafi etti. CSI 300 Endeksi de yüzde 0.4 oranında prim yaptı ve 3,347.33 puana yükseldi.

Şanghay Bileşik Endeksi bu yıl Çin'deki yüksek şirket kârları ve ekonominin parasal sıkılaştırmalara dayanıklı olduğu düşüncesiyle yüzde 8 artış kaydetti. Çin Merkez Bankası ise bu yıl 4 kez faiz artırdı.

Citic Securities Co.'ya göre, Çin parasal sıkılaştırmalarını bir miktar gevşetebilir.