Advertisement

IMF'nin ABD ve Japonya'nın 2011 büyüme beklentisini aşağı çekmesi ve alüminyum şirketi Alcoa'nın satışlarının tahminlerin altında kalmasının ardından bakır ikinci günde 5 haftanın en yüksek seviyesinden geriledi. Çinko ve kurşun fiyatları da düştü.

3 ay vadeli bakır, Londra Metal Borsası'nda yüzde 0.8 değer kaybederek  ton başına 9,780 dolar oldu. Dün 9,944.75 dolarla 4 Mart'tan beri en yüksek seviyeye ulaşan kontrat, Japonya'nın ard arda depremlerle sarsılması ve radyasyon sızıntısının devam etmesiyle geriledi.

Pekin'de bulunan Cinda Securities'de analist olan Fan Haibo, "Ekonomik belirsizlikler karşısında güçlü rallinin ardından kar elde etmek için satışa gidilmesi mantıklı. Yatırımcılar Japonya'daki depremler ve nükleer kriz nedeniyle de temkinli" diye konuştu.

IMF, dün yükselen petrol fiyatları ve yüksek işsizlik oranlarını işaret ederek, ABD ekonomisinin önceki tahminlerden daha az oranda büyüyeceğini belirtti. Uluslararası Para Fonu, aynı zamanda Japonya'da 11 Mart'ta yaşanan deprem ve tsunami sonrasında ülkenin büyüme tahminini de aşağı çekti.

En büyük ABD'li alüminyum üreticisi olan Alcoa'da satışların bir yıl öncesine oranla yüzde 22 artarak 5.96 milyar dolara ulaştığı belirtildi. Bu, Bloomberg'in anketine katılan analistlerin 6.06 milyar dolar olan tahminlerinden daha düşük bir rakam. Şirket yetkilileri doların değer kaybı, yüksek enerji ve ham madde fiyatlarıyla kazançların gerilediğini belirtti.