Advertisement

Asya paraları Güney Kore Wonu ve Tayland Bahtı öncülüğünde ikinci gününde de değer kaybetti. Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi, MSCI Asya Pasifik Endeksi'nin en büyük aylık düşüşünü kaydetmesinin ardından, 1997 Eylül'ünden bu yana gördüğü en yüksek seviyeden geriledi. Uluslararası Para Fonu IMF, ABD ve Japonya'nın bütçe açıklarını gerekçe göstererek, iki ülkenin 2011'e ait büyüme tahminlerini aşağı çekti. Asya'daki para birimlerindeki düşüşte, merkez bankalarının ihracata zarar veren değerlenmeye müdahale edeceği yönündeki spekülasyon da etkili oldu.

Gelişmiş ülkelerin Asya'daki ülkelerin temel pazarı olduğunu, bu sebeple o ülkelerdeki olumsuz gelişmelerin ihracat sebebiyle Asya'dakileri de etkilediğini hatırlatan Dai-ichi Life Research Institute'ün ekonomistlerinden Tohru Nishihama, "bu da merkez bankalarına müdahale etmeleri konusunda destek sağlıyor" dedi.

Güney Kore Wonu, ABD doları karşısında yüzde 0.7 değer kaybederek 1,092.05'e geriledi. Baht, Filipin pezosu ve Singapur doları ise ABD doları karşısında yüzde 0.3'er değer kaybetti ve sırasıyla 30.19; 43.215 ve 1.2595'ten işlem gördü.

IMF, ABD'nin bu yılki büyüme tahminini yüzde 3'ten yüzde 2.8'e; Japonya'nınkini ise yüzde 1.6'dan yüzde 1.4'e indirdi.