Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, dün bilançosunu açıklayan Alcoa'nın satışlarının beklenenden düşük çıkması ve Japonya'da Tokyo Electric Power Co.'nun, depremden hasar gören nükleer santralden Çernobil'den daha fazla radyasyon sızıntısı olabileceğini açıklaması sonrası aşağıda seyrediyor.

Alcoa hisseleri, Almanya'daki işlemlerde, yüzde 3.2 değer kaybetti. ABD'nin en büyük aluminyum üreticisi Alcoa, şirket karının zayıf ABD doları ve yüksek enerji ve ham madde fiyatları yüzünden düşük çıktığını açıklayarak, dün ABD'de bilanço döneminin açılışını yapmıştı. Exxon Mobil Corp., petrol fiyatlarının ikinci gün üst üste düşüş göstermesinin ardından değer kaybetti.

Haziran vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı, Londra saati ile 08:53'te, yüzde 0.4 düşerek 1,314.4 puana geriledi. Dow Jones kontratı yüzde 0.4 düşüşle 12,273 puana inerken, Nasdaq-100 kontratı yüzde 0.3 kayıpla 2,300 puana geriledi.

MWB Fairtrade Wertpapierhandelsbank AG'nin Frankfurt ofisinden hisse senedi traderı Andreas Lipkow, "Japonya'da zor bir durum var" dedi ve "Herkes hükümetin ne yapacağını görmek için bekliyor. Tüm bunların üzerinde, piyasa Alcoa'dan daha iyi sonuç bekliyordu" şeklinde görüş bildirdi.