Advertisement

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), 2011 yılı küresel petrol talebi görünümünü devam ettird, ve varil başına 100 doların üzerindeki petrolün küresel ekonomiye zarar vermeye başladığını kaydetti.

Paris merkezli IEA, aylık Petrol Piyasası Raporu'nda, dünyada petrol tüketiminin günlük 1.4 milyon varil ya da yüzde 1.6 artarak, bu yıl, günlük ortalama 89,4 milyon varile çıkacağını kaydetti. IEA, Libya'daki çatışmaların OPEC tarafından tutulan atıl kapasiteyi azaltması ile birlikte, halen ön verilerin hali hazırda güçlü talep yavaşlaması olduğunu ve küresel arzın zayıf görünmeye başladığını kaydetti.

IEA, "100 doların üzerinde sürekli kalan petrol fiyatlarının, ekonominin beklenen toparlanma hızıyla uyumlu olmayacağı konusunda gerçek anlamda riskler var" şeklinde görüş bildirdi ve "Yüksek fiyatlar için en emin tedavi, nihayetinde yine yüksek fiyatların kendisi olabilir" görüşünü savundu.

Ham petrol fiyatları New York'ta, Libya'da Kaddafi'ye bağlı birliklerin petrol bölgelerini bombalamaya başlamaları ile birlikte, 30 ayın ardından, 7 Nisan'da ilk kez 110 doların üzerine çıktı. Petrol bugün 109 dolar cıvarinda zeyrediyor.