Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, hükümet ve merkez bankasının teşvikleri kısması ile birlikte ekonominin hız keseceği beklentilerine bağlı olarak yükseldi. Böylelikle tahviller, bir ay içinde ilk kez haftalık bazda yükseliş göstermeye yöneldi.

Uzun vadeli tahviller, Başkan Barrack Obama'nın bu hafta bütçe açığının 12 yılda 4 trilyon dolar azaltılacağını açıklamasının ardından, yükselişe öncülük etti. Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, merkez bankasının enflasyon yükselmeden önce teşvikleri kısıtlaması gerektiğini söyledi. Bu durumda, ekonomik büyümenin önemi bir kaynağı kapatılmış olacak. Öte yandan, Moody's'in İrlanda'nın kredi notunu iki basamak birden düşürmesi, ABD tahvilleri gibi güvenli yatırım araçlarına yönelimi artırdı.

Credit Agricole Corporate & Investment Bank'in Londra ofisinden sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Peter Chatwell, "ABD'nin açık kısıntısı planı tahviller için iyi haber" dedi ve "Açık kısıntısı yatırımcıların duymayı bekledikleri birşey. Uzun vadeli bir zaman perspektifi olsa bile. Avrupa borçlanma piyasasında, riskten kaçınma eğiliminde artış var" şeklinde görüş bildirdi.

10 yıl vadeli ABD Hazine kağıdının faizi 3 baz puan düşerek yüzde 3.47'ye indi. Şubat 2021'de vadesi dolacak % 3.625 faizli kağıt ise 7/32 ya da 1,000 dolar nominal değerli her kağıt için 2.19 dolar yükselerek 101 8/32'ye çıktı. ABD hazine kağıdı faizi bu hafta 11 baz puan düştü ve 18 Mart ile biten dönemden bu yana ilk kez beş gün üst üste düşüş gösterdi.