Advertisement

(A.A) -  Konfederasyon, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezince, Türkiye İstatistik Kurumundan alınan Mart 2011 fiyatlarına göre hazırlanan ''asgari geçim endeksi'' sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, Mart ayında bir ailenin aylık gıda harcaması toplamı 714 lira 9 kuruş olurken, ortalama 1,545 lira 4 kuruş ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının yüzde 46,2'sini oluşturuyor. Memur, maaşının yüzde 32'sini de konut gideri olarak kiraya veriyor, böylece maaşının yüzde 78,2'sini gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalıyor.

Memur diğer ihtiyaçlarını karşılamak için maaşının yüzde 21,8'ini kullanıyor, ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Mart ayı maaşından geriye 336 lira kalıyor.

Araştırmada, çalışan tek kişinin açlık sınırı ise 1,153 Lira 98 kuruş olarak hesaplandı.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, memurun içinde bulunduğu dar boğazın önemsenmesi gerektiğini belirtti.

Dar ve sabit gelirlilerin yaşadığı ekonomik sıkıntının gün geçtikçe artığına dikkati çeken Koncuk, rakamların, memur maaşlarının sadece gıda ve barınma kalemlerinin harcanmasına bile yetmediğini gösterdiğini ifade etti.

Siyasi iradenin hizmetindeki kurumlar tarafından ''akla hayale sığmayan harcama kalemleriyle'' yapılan enflasyon hesaplarının doğruyu yansıtmadığını savunan Koncuk, şunları kaydetti:

''Bu şartlarda kamu çalışanları da borç ve kredi batağında yüzmektedir. Siyasi iradenin görmezden geldiği bu durum, sahte enflasyon rakamlarıyla örtbas edilmektedir. Türkiye Kamu-Sen olarak yıllarca bu durumu anlatmaya çalıştık ama yaşadığımız sıkıntılar hep göz ardı edildi. AKP iktidara geldiğinden beri zorunlu tüketim harcamaları enflasyona göre yüzde 30 daha arttı. Bu da enflasyon rakamlarının cebimizdeki enflasyondan daha düşük olduğunu ortaya koymaktadır.''