Advertisement

(A.A) - Uluslararası basın kuruluşlarında yer alan haberlerde, son kamuoyu yoklamalarında, önceki seçimlere göre oy oranını yaklaşık dört katına çıkaran, göçmen karşıtlığının yanısıra Portekiz'e ve "Avrupa'nın müsrifleri" olarak nitelediği diğer borç krizindeki Euro bölgesi ülkelerine yardım paketini reddeden milliyetçi "True Finns" (Gerçek Finler) partisinin alacağı oy oranının, AB mali yardım planlarının geleceğini etkileyeceği belirtildi.

Son yoklamalara göre oy oranını dörde katlayan ancak yeni hükümete girmesi yine de olası görülmeyen Gerçek Finler'in, ilk dört parti arasında yer alma olasılığı bulunuyor.

AB kurtarma planının Euro kullanan 17 ülkenin tamamı tarafından onaylanmasının gerekmesi nedeniyle de Gerçek Finler'in parlamentoya kaç milletvekili sokacağı merakla bekleniyor.

Sandıkların TSİ 19:00'da kapanacağı seçimlerde, iktidardaki Başbakan Mari Kiviniemi'nin Merkez Partisi ve muhafazakar Ulusal Koalisyon partisi liderliğindeki, mali yardım yanlısı dört partili koalisyonun yenilgiye uğraması beklenmiyor.

Görüşüne başvurulan siyaset bilimci emekli profesör Olavi Borg da "Büyük partilerin yeterli sayıya ulaşmaları durumunda Gerçek Finler'i koalisyona davet etmeleri için bir neden bulunmadığı" yorumunu yaptı.

Öte yandan Euro bölgesi kurtarma planına şüpheyle bakan ana muhalefetteki Sosyal Demokratlar'ın da, son yoklamalarda oy oranı yüzde 18 çıkmıştı. Aynı yoklamalarda Gerçek Finler'in oy oranı da yüzde 15,4'ü bulmuştu.

Nüfusu 5,3 milyon olan İskandinav ülkesi Finlandiya'da, sandıkların kapanmasının ardından seçimlerin ilk sonuçlarının hemen alınmaya başlanması bekleniyor.