Advertisement

Standard&Poor's, ABD'nin AAA kredi notunu teyit ederken, Kongre'de bütçe açığının giderilmesine yönelik anlaşmazlığın giderilemeyeceğini öngördü ve görünümünü negatif olarak belirledi.Kuruluş, bütçe sorunlarının 2013'e kadar çözümlenememesi nedeniyle, not indirimi olasılığını ise yüzde 33 olarak açıkladı.

Açıklamada, kapsamlı bir uygulama hazırlanmaması halinde ABD'nin mali profilinin diğer AAA notuna sahip ülkelere oranla daha da zayıflayacağı öngörüldü.

ABD Başkanı Barack Obama tarafından Şubat'ta açıklanan 2012 mali yılı bütçesine göre, toplam borcun 2016'ya kadar 20.8 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

ABD Hazinesi, hükümetin 14.3 trilyon dolarlık borç tavanı sınırına Mayıs ortasına kadar erişebileceği ve Temmuz başına kadar temerrütten kaçmak için seçeneklerinin tükeneceği tahmininde bulundu.      

S&P'nin görünümü düşürmesi, ABD hazinesi'nin sert tepkisine neden oldu.

Hazine Müsteşar Yardımcısı Mary Miller, S&P'nin görünümü düşürmesinin ABD'nin liderliğini hafife aldığına işaret ederken, "liderler ülkenin karşı karşıya kaldığı büyük mali sorunlar karşısında işbirliği yapacaktır" dedi.

Beyaz Saray Başekonomisti Austan Goolsbee de, S&P'nin kararını fazla önemsememek gerektiğine işaret ederek, "ABD'nin borçlanma kabiliyetinde değişiklik yok" dedi. Goolsbee, kararın politik olduğunu vurguladı.

Not görünümünün indirilmesi tüm dünya piyasalarında satışla karşılanırken; altın rekor fiyatları rekor kırdı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Nisan 2011 Salı, 09:08 Misafir körler sağırlar birbirini ağırlar ne de güzel yatıyor rezerv altınlar fed in kasasında s&p de negatife çevirsin görünümü ohh hem borçlardan kurtul hem de dünyanın en büyük emtialarını elinde tutarak altyapını sağlam tut birde tehdit et üstüne üstlük bak bana borç vermezseniz malınızı almam ben almazsam kimseye de satamazsınız borç mu ne borcu dolar borcumu iyide yakında ben size dolmaz diye para vereceğim onun hükmü bundan iyi olacak onun kredibilitesini artırırsınız diyebilir bütün dünyaya kabul etmeyenler araplarmı petrole gerek yok çinlilermi aman zaten sattıkları çaput a.bmi dediniz:))
19 Nisan 2011 Salı, 08:32 Misafir heriflere bravo diyorum.bu zokayı yutan tüm ayılar ve boğalarada yazıklar olsun diyorum. yahu amerikanın kredi notuna ihtiyacı mı var amerika kredi mi alıyor. dün krüresel güçlerin oyununa gelen ülkelerin boraları milli sermayeleri değer kaybederken elinde bir yıldan beri altın stoklayan elinde trilyonları bulan döviz rezervleri olan güçler güçüne güç kattı.dünyada roller değişiyor. esas olan bugün ne olacak yarın ne olacak.