TVRadyo

Bedri Baykam'dan mektup var

Bedri Baykam

Bedri Baykam kaleme aldığı mektubunda "Türk sanatçısı ve aydını tüm bu planlı saldırılara karşı ayaktadır" dedi

21 Nisan 2011 Perşembe, 21:26 Güncelleme: 21 Nisan 2011 Perşembe, 21:26

Bıçaklı saldırı sonucu yaralanarak tedavi altına alınan Ressam Bedri Baykam, yaşadıklarını bir mektupla kamuoyu ile paylaştı.

Baykam'ın tedavi gördüğü Maslak Acıbadem Hastanesi önünde eşi Sibel Baykam tarafından okunan mektup şöyle:

''Sevgili arkadaşlarım, zahmet edip buralara geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Beni görebilmenizi ve sizlerle kucaklaşabilmeyi isterdim. Ne var ki şu anda sağlığım buna el vermiyor. Yaşadığımız korkunç olaylar, ülkeyi her an gerenlere ve bu yıkıcı ruh halini taşıyanlara, ne kadar dert onu bilemiyorum, ama sanatı ve sanatçıları, bu ülkede bu kadar hedef gösterirseniz, düşünce insanlarını bu kadar dışlarsanız, laik demokrasiyi, aydınlanmayı ve Atatürkçülüğü savunanları bu kadar yabancı görmeye kalkarsanız, bu yaşanan felaketlere ve cinayet teşebbüslerine hiçbir şaşırma hakkınız kalmaz.

Türk sanatçısı ve aydını, tüm bu planlı saldırılara karşı dimdik ayaktadır. Olayın üstünün örtülmeye çalışılan meczup havası, sahte ve uydurma bir senaryodur. Herkes şunu bilsin ki, bu hazin tezgahların kimseye bir yararı olmayacak. Hiç kimse aydınlanma devriminin ışığını, güzelliğe, dostluğa, barışa, evrensel kardeşliğe ve sanatın her türlüsüne yol alan okun yörüngesini değiştiremeyecektir. Bugün buraya gelerek, Türk sanatına sahip çıkan her kuruma, her örgüte, sanatçıya ve vatandaşa sonsuz teşekkür ediyorum. Dayanışmamızı hiç kimse engelleyemeyecek.''-SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN DESTEK-Özerk Sanat Konseyi temsilcisi Orhan Aydın da 21 sivil toplum kuruluşunun destek verdiği açıklamayı okuyarak, ''Sanat yapıtına ve sanatçıya saldıran 'ucube' kafaları kınıyor ve uyarıyoruz'' dedi.

Aydın, AKM, Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Emek Sineması, Muammer Karaca Tiyatrosu, Devlet Tiyatroları, Ahmet Şık, Bedri Baykam ve Tuba Kurtulmuş'un başına gelenlerin ''sanatçı düşmanlığı'' olduğunu öne sürerek, ''Ülkemizi uçuruma sürüklemek pahasına sanat yapıtlarına, kurumlarına, sanatçılara yönelik tutumun giderek yönetimlerin resmi politikalarına dönüştüğünün farkındayız. Halkımızı Ortaçağ karanlığına düşürmemeye kararlıyız. Kararlılığımızın ifadesi olarak, 23 Nisan'da Kars'ta İnsanlık Anıtı önünde geleceğimizi sahiplenmeyi ödev biliyoruz'' diye konuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Nisan 2011 Perşembe, 13:40 Misafir evet ne kadar dayanıklı olduğunuzu tv'lerden izledik,ölüm korkusundan bas bas bağırıyordunuz,birde bu sivil toplum kuruluşlarının ucube anıta yönelik desteklerini anlamıyorum,sanat eseri dedikleri şey beton yığınından başka bir şey değil ve gerçekten ucube,ayrıca halkın parasının belediye hizmetleri yerine bu tür ne olduğu belli olmayan ama sanat eseri denen şeylere harcanmasıda yazık,bildiğim kadarıyla 1.5 trilyon para harcanmış buna,valla yazık ya.benim asıl üzüldüğüm ise sanatçının yardım talebine insanların duyarsız kalması,bas bas bağırıp,ölüyorum diyen birine kimse dönüp bakmıyor.
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 96.121 -0,50
USD/TRY 6,2004 -0,80
EUR/TRY 7,3153 0,20
EUR/USD 1,1778 0,90
FAİZ 25,40 0,32
ALTIN/ONS 1.207,35 0,27
BRENT 78,61 -0,99
Yukarı