Advertisement

Piyasalar ve finans dünyası merakla Fed Başkanı Bernanke'nin basına açık olarak vereceği ilk konuşmasını bekliyor. Herkes Bernanke'nin tahvil programının sonrası için planlarının ne olduğunu merak ediyor.

Finans dünyasının imparatorları ise bir yandan 30 Haziran sonrası için kendilerini “en kötü”ye hazırlamaya çalışıyor.

Bernanke'ye asıl sorulması gereken sorular arasında ise işte bunlar gösteriliyor:

1.Ne kadar tahvil alımı yeterli? Yeterli miktarda tahvil alımı ne kadar olmalı?

İkinci tur tahvil alım programı (QE2) açıklandığından bu yana piyasalar yüzde 12 yükseldi. Diğer yandan Fed, QE2'ye başladığı Kasım ayında 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2.48'ken, Şubat ayında gösterge tahvilin faizi yüzde 3.72'ye ulaştı. QE2, faiz oranlarını aşağı çekmeye çalışmıyor muydu?

2.1500 doların üzerine çıkan altın ve 112 doların üzerinde seyreden petrol fiyatları Fed'in duruşu ve güvenilirliği hakkında ne söylüyor?

Bernanke sıkça parasal gevşemenin enflasyon riski oluşturmayacağını söylüyor. Ancak hem altın hem de petrol fiyatları zirveden neredeyse inmiyor. QE2, "fiyat istikrarı" sözü verirken, bu nasıl uygulandı?

3.Sıfıra yakın faiz oranları tasarruf yapanlar ve emekliler için adil mi?

Fed Başkanı, bu yılın başından bu yana sıkça tahvil alımlarının hisselerinin fiyatını artırmak için olmadığını tekrar ediyor. Ancak piyasalarda ralli yaşanıyor. Faiz oranları bu kadar düşükken, emekliler ve para biriktirenlerin finansal geleceği ne olacak?

4.Eğer Çin birden 100 milyar dolar değerinde ABD tahvilini satmaya karar verse, Fed ne yapacak?

Standard&Poor's'un not görünümünü indirmesinin ABD için çok daha faydalı olduğu düşüncesi yayılıyor. ABD'nin kredilerini ve borçlarını dikkatli bir şekilde izlemesi gerekiyor. Çin, çeşitlendireceğini söylediği 3 trilyon dolar değerindeki Döviz rezervlerinde değişikliğe giderse Fed ne yapacak? Ya da Çin 100 milyar dolar değerinde ABD tahvili ihraç ederse, Fed'in hemen harekete geçmek üzere bir planı var mı?

5.Fed'den bir dizi farklı görüş geliyor. Fed'de ayrışmalar ve kırılmalar mı yaşanıyor?

Eski Fed yöneticileri de Fed'i sıkça eleştirmeye başladı. Chicago Fed Başkanı, sıkça farklı görüşleri dile getiriyor. Fed'in görüş birliği bozuluyor mu? Bernanke nasıl kendinin doğru olduğundan emin olabiliyor?