Advertisement

Fed Başkanı Ben Bernanke ve arkadaşlarından olumsuz bir eğilim almayacağını fiyatlayan piyasa kendisine beklentileri aşan kârlar ile destek buldu. 3M, Ford Motors ve UPS gibi kârlar tahminleri yenince S&P 500 Endeksi 2008’den bu yana en yüksek seviyeye yükseldi ve günü % 0.90 artışla 1.347 puandan tamamladı. Daha küçük ölçekli şirketlerden oluşan Russell 2000 Endeksi ise günü % 1.04 primle tamamladı. ABD 10 yıllıkları ise % 3.32 bileşikte.

ASYA’DA FARKLI HABER AKIŞI VAR

Güney Kore’nin büyüme beklentisinin realize olması ve 2011’in ilk çeyreğinde % 4.2’lik büyüme sergilemesi para birimi Won’u % 0.71 yükseltirken, Avustralya’da beklenenden yüksek çıkan tüketici fiyatları ‘Ozi‘ olarak da bilinen Avustralya Doları’nı ABD Doları’na karşı rekora taşıdı. Diğer yanda ABD’den gelen Tüketici Güveninin ekonomik toparlanmayı destekler nitelikte olması da Asya Borsalarına ve para birimlerine moral veriyor.

FED toplantısından herhangi bir politika değişikliği gelmeyeceğini düşünen piyasa oyuncuları hisse senetlerini yükselttiler, MSCI Asya Endeksi % 0.7 yükselişle güne devam ederken Tayvan WSE Endeksi % 1’in üstünde yukarıda.

Japonya ekonomisi ise felaketler sonrası olumsuz haber akışından kurtulamıyor. S&P’nin Ocak ayında 2002 yılından bu yana ilk kez notunu kırdığı ülkenin görünümü yine bu derecelendirme kuruluşu tarafından negatife çevrildi. "AA-" seviyesinde olan kredi notu, bu kuruluşun skalasına göre en yüksek 4. Not. Açıklamalar sonrasında alımlarının bir kısmını geri veren Japonya Nikkei 225 Endeksi yine de güne % 1.19 artışla devam ediyor. Deprem sonrası tüketici harcamalarının son 13 yılın en düşüğünde geldiği ülkede büyüme beklentileri aşağı yönlü düzeltilmeye devam ediyor. Yen, Dolar’a karşı yatay bir görüntü sergiliyor ve sabah saatlerinde 81.54 düzeyinde.

EMTİADA SAKİNLEŞME ÇABASI HAKİM

Dün karışık ve aşağı yönlü bir seyir izleyen genel emtia piyasaları bugünse tepki üretmeye çalışıyor. ABD tipi ham petrol fiyatı varil başına % 0.18 yükselişle 112.41 Dolar düzeyindeyken, Brent tipi petrolde ise gei çekilme yaşanıyor. Yeniden 1.500 sınırını geçen altın fiyatına dün % 4.5 düşen spot gümüş de % 1.21 yükselerek eşlik ediyor. Spot gümüşün ons başına fiyatı 46.02 Dolar düzeyinde. Brezilya’yla beraber en büyük şeker ihracatçılarından olan Tayland’da üretimin rekor seviyelere çıkabileceği beklentisi ile fiyatlar aşağı gelirken buğday, soya gibi tarımsal emtiada da ufak çaplı satışlar görülüyor.

AVRUPA, VERİLERE VE FED’E BAKIYOR

Sabah saatlerinde gelen ve beklentilerin altında kalan Credit Suisse kârı sonrasında diğer gelecek Avrupa kârları ve ekonomik veriler izlenecek. Avrupa’da beklenen kârlar arasında BP, Barclay’s, Ericsson, Volvo ve GlaxoSmithKline gibi şirketler bulunuyor. Zayıflayan Doların etkisiyle yükselen Euro ve değer kazanan Avrupa borsaları hikayesi şimdilik devam ediyor, verilerin gün boyu gelmesinin ardından gözler FED’e çevrilecek.

İÇ PİYASA BEKLEME MODUNDA

Tahvilde sınırlı realizasyonlara sahne olan iç piyasada TL de zayıf kalmaya devam ediyor. Dolara karşı 200 günlük ortalaması olan 1.5170’ten dönen Dolar / TL kuru sabah saatlerinde 1.5209’da. 1.53 seviyesine yaklaştıkça gücünü kaybeden kurda hem düşen volatilite hem de yönsüz fiyatlar dikkat çekiyor.

İMKB’de bilançolar devam ederken Arçelik bilançosu sonrası hisseler yükselirken kapanış sonrasında gelen Türk Traktör karı öncesinde ise şirketin hisseleri % 5.86 yükseldi. Şekerbank bilançosu ise yatırımcıları alıma yöneltmeye yetmedi ve fiyatlar geri çekildi. Bugün Turkcell ve Ford’un 1. Çeyrek bilançoları bekleniyor.

69 bine yaklaştıkça artan satış baskısının devam edip etmeyeceği izlenecek.
 
Bugün piyasaların beklediği veri akışı ise şöyle:


- Euro Bölgesi'nde Şubat ayı yeni sanayi siparişleri açıklanacak. (12:00) Önceki: 0.1%

- ABD'de Mart ayı dayanıklı mal siparişleri açıklanacak. (15:30) Önceki: -0.9%

- ABD'de haftalık petrol stok verileri açıklanacak. (17:30)

- ABD Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. (19:30) Beklenti: 0.0-0.25%, Önceki: 0.0-0.25%

- Almanya'da Nisan ayı TÜFE (öncü) açıklanacak.

- SERVE, GOODY, TRCAS, NUHCM, DOAS'ın Genel Kurul toplantıları yapılacak.

- İngilterede 1. çeyrek büyümesi açıklanacak. (11:30) Beklenti % 0.5

Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Nisan 2011 Çarşamba, 09:56 Misafir imkb de ralli bekliyoruz bugün.