Advertisement

Çin'de banka ve sanayi şirketlerinin olumlu kazanç rakamları ve ABD'de Tüketici Güveninin arttığını gösteren raporların sonrasında Çin'de hisseler değer kazandı.

Industrial&Commercial Bank of China Ltd., bu hafta açıklanacak olan ve olumlu gelmesi beklenen banka kazanç rakamlarının öncesinde bankalardaki değerlenmeye öncülük etti. Shenzen Development Bank Co.'nun kârı yüzde 52 yükseldi. Poly Real Estate Group Co., Çin'de gazetede çıkan hükümetin ilk konut alımları için zorunlu ödeme miktarlarını artıracağı yönündeki haberin ardından yüzde 1 değer kaybetti.

Haitong Securities Co.'nun analistlerinden Zhang Qi, piyasada daha fazla düşüş beklenmediğini, banka kazançları ve ABD'den gelen verilerin de bu öngörüyü desteklediğini belirtti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 kazançla 2,945.78 puana ulaşırken, CSI 300 Endeksi de yüzde 0.1 yükselerek 3,234.97 puandan işlem gördü.

Şanghay Endeksi, 18 Nisan'da hükümetin bankaların zorunlu karşılıklarını birkez daha artırabileceğine ilişkin endişelerin artmasıyla yüzde 3.7 değer kaybetti. Endeksteki hisseler bu yıl toplamda yüzde 4.9 değer kazandı.

ICBC Bankasının yarın hisse başına kârlarının yüzde 0.9 arttığını açıklaması bekleniyor. China Construction Bank Corp.2un ise kârını yüzde 1 artırmış olacağı düşünülüyor.