Advertisement

ABD'de artan petrol stoklarının dünyanın en büyük yakıt tüketicisi olan ülkede talebin azaldığını işaret etmesiyle petrol New York'ta üçüncü günde geriledi.

ABD Maliye Bakanı Timothy Geithner'in dün petrol fiyatlarının ekonomik büyümeye engel olduğunu belirtmesinin ardından vadeliler yüzde 0.5 kadar geriledi. ABD'de bugün açıklanacak olan verinin stokların arttığını göstermesi bekleniyor.

Tokyo'daki Newedge Group'ta yönetici olan Ken Hasegawa, "İnsanlar yüksek petrol fiyatları konusunda endişeli, bu nedenle petrolün daha fazla yükselmesi kolay olmayacaktır" dedi. Yakıt stoklarının son aylarda gerilediğini belirten Hasegawa, "Ancak hala ABD ve dünya çapında ham petrol stokları oldukça fazla" diye konuştu.

Haziran vadeli ham petrolün varili Nymex elektronik işlemlerde 50 sent kadar düşerek 111.71 dolardan işlem gördü. Dün, kontrat 7 sent gerileyerek 112.21 dolarla 20 Nisan'dan beri en düşük seviyeyi görmüştü.

Vadeliler geçtiğimiz yıl yüzde 36 değerlendi. Haziran vadeli Brent tipi petrol, Londra'daki ICE Futures Europe'ta 30 sent veya yüzde 0.2 gerileyerek 123.84 dolar oldu. Dün, kontrat yüzde 0.4 değerlenerek 124.14 dolarla 18 Nisan'dan beri en yüksek seviyeyi gördü.