Advertisement

4 günden bu yana Volvo'dan Ericsson'a kadar birçok şirketin kârlarının beklentileri aşmasıyla yükselen Avrupa Borsaları, temel kaynak üreticilerindeki düşüşle bugün ilk kez geriledi.

Stoxx Europe 600'de yer alan temel kaynak şirketlerinin hisseleri yüzde 1.3 zararla diğer sektör grupları arasında en çok kaybeden sektör oldu. Metal fiyatlarının zirveden gevşemesi, bu sektördeki düşüşü tetikledi.

Dünyanın en büyük 2. tır üreticisi Volvo, bu yılın satış beklentilerini yükseltmesinin ardından yüzde 2.1 değerlendi. Ericsson ise ilk çeyrekte kârlarını üçe katladığını açıklamasıyla yüzde 7 oranında prim yaptı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 kayıpla 280.64 puan oldu. Endeks bu yıl yüksek şirket kârlarının ekonomik toparlanmaya ilişkin iyimserliği artırmasıyla, 16 Mart'tan bu yana yüzde 7 yükseldi.

Stoxx Europe 600'e kote olmuş şirketlerin 53 şirket 11 Nisan'dan bu yana bilançolarını açıklıyor. Bu şirketlerin 33'ünün kâr rakamları beklentilerin üzerinde geldi.

Standard&Poor's 500 Endeksi'nde yer alan vadeliler, dün Haziran 2008'den bu yana en yüksek seviyesini kaydetmesinin ardından bugün yüzde 0.1'in altında değerlendi. MSCI Asya Pasifik Endeksi de bugün yüzde 0.3 yükseldi.