Advertisement

2007'deki küresel krizi önceden tahmin etmesiyle "kriz kahini" olarak anılan ve New York Üniversitesi profesörlerinden Nouriel Roubini, Bloomberg HT'den Cüneyt Başaran'ın Fed'den Avrupa Merkez Bankası'na, gelişen piyasalardan Türkiye'nin cari açığına kadar, gündemin önemli konularına dair sorularını cevapladı.

Bernanke'nin bugün Fed toplantısının ardından ilk kez yapacağı basın açıklamasına ilişkin konuşan Rouibini, Fed başkanının para politikasına ilişkin daha detaylı sinyaller vermesinin beklendiğini söyledi. Kriz kahini, basın toplantısının Fed'in çıkış stratejisi mesajını vermesini kolaylaştıracağına dikkat çekti.


"ABD'DE 3. TUR PARASAL GENİŞLEME OLMAYCAK"

Roubini, aynı zamanda ABD'nin 3. tur parasal genişlemeye gitmeyeceğini aktardı.

ABD'nin büyüme yolunda olduğunun altını çizerek, enflasyonist baskılara dikkat çeken Nouriel Roubini, "ABD'de para politikası araçlarının hangi sırayla kullanılacağı çok önemli" yorumunda bulundu.

Roubini, dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin büyüme riskine göre, Fed'in farklı araçlar kullanabileceğinin de altını çizdi.

ABD'deki canlanmanın beklentilerin altında kalacağını öngören Kriz Kahini, ABD'nin ciddi bir durgunluğa girmesinin, gelişen ülkeler için ciddi risk yaratacağına dikkat çekti.

"HER ÜLKE KENDİ PARA POLİTİKASINI BELİRLEMELİ"


Cüneyt Başaran'ın gelişen ülkelerde uygulanan alışılmadık para politikalarına ilişkin sorusunu ise Roubini, "ABD'deki 0 faiz politikası, Çin ve Türkiye gibi yüzde 9 büyüme kaydeden ülkeler için iyi değil" ifadeleriyle yanıtladı.

Roubini, bu sebeple gelişen ekonomilerin, yalnızca ABD'ye ve dolara odaklı olmaması gerektiğini ve kendi para politikalarını belirlerken dikkatli davranması gerektiğini vurguladı.

"TÜRKİYE'DE CARİ AÇIĞININ FİNANSMANI KIRILGANLIK YARATIYOR"

Nouriel Roubini, Türkiye'nin cari açığı ve kredi hacmindeki gelişmelere de değindi. Türkiye'de cari açığın yüksek ancak portföy yatırımlarıyla rahat finanse edilebilir durumda olduğunu belirten Roubini, kredi hacmindeki artış nedeniyle cari açığın gayrisafi yurtiçi hasılaya oranının bu yıl yüzde 6.5 ila 7 olabileceğini öngördü.

Türkiye'nin cari açığının büyüklüğü ve finansmanının kırılganlık yarattığına dikkat çeken Roubini, "Türkiye'de cari açığın hızlı artması risk yaratıyor" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Nisan 2011 Çarşamba, 17:35 Mehmet ESBA başta enerji olmak üzere çeşitli ithal girdiler sebebiyle büyüme ne vakit ivme kazansa akla ilk olarak cari açık sorununu getiriyor. mb bu döngüyü kontrol altında tutmak adına her ne kadar mb para politikası araçlarını kullanmaktan çekinmese de net bir başarıdan söz etmek güç. sözgelimi ısınan ekonominin soğutulması adına alınan munzam karşılıklara ilişkin önlemler bankaların binlerce şubesinin iş akışını, kredi verme momentini ne denli soğutur kestirmek güç.sonuç olarak ekonometrik modeller üzerinden politika belirlemek yerine ülkenin enerji politikalarında yapısal reformlara gitmesi şart.