Advertisement

ABD Merkez Bankası Ben Bernanke'nin para politikası toplantısının kararlarını açıklamasının öncesinde dolar, euro karşısındaki kayıplarını sürdürdü. Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'de 10 yıllık tahviller değer kaybederken, Avrupa Borsaları ve ABD Vadeliler Endeksi yukarıda seyretti.

Dolar, euro karşısında yüzde 0.2 değer kazandı; ABD'nin 10 yıllık tahvilleri ise 3 gündür süren yükselişine ara verdi. Yunanistan, Portekiz ve İrlanda'daki tahviller de rekor seviyeye tırmandı.

Sterlin, İngiltere ekonomisinin yüzde 0.5 büyüdüğünü gösteren verilerin sonrasında dolar ve euro karşısındaki kayıplarını geri aldı. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4; Standard&Poor's 500 Endeksindeki vadeliler de yüzde 0.3 yükseldi. Bakır kontratları ikinci gününde de düşüşünü sürdürdü.

Fed Başkanı Ben Bernanke bugün ilk kez faiz kararının ardından basın açıklaması yapacak. Pacific Investment Management'ın CEO'su Muhammed El-Erian, Yunanistan'ın Latin Amerika'dakine benzer bir "kayıp onyıl" geçirmekte olduğunu söyledi.

Herkesin Fed'in faiz ve parasal genişlemeye ilişkin kararlarını merakla izlediğini belirten China Merchants Securities Co.'nun direktörü Ronald Wan, piyasaların bugün kazançlarını ellerinde tutabilmek için biraz daha konservatif bir yaklaşım içinde olacaklarını söyledi.

ABD'nin en çok ticaret yaptığı ülkelerin paraları karşısında doların hareketini izleyen Dolar Endeksi, yüzde 0.2 düştü. Yen ise S&P'nin Japonya'nın not görünümünü indirmesinin ardından tüm para birimleri karşısında değer kaybetti.