Advertisement

Yunanistan tahvilleri hızlı değer kaybını sürdürüyor ve yatırımcıların ülkenin borç yeniden yapılandırmasına gideceği yönündeki endişelerinin artması sonucu, iki yıl vadeli hazine tahvilinin faizi ilk kez yüzde 25 seviyesinin üzerine çıktı.

Yunanistan'ın 10 yıl vadeli hazine tahvilinin faizi de yüzde 16 seviyesini aşarak dokuzncu gün üst üste rekor seviyelere yükseldi. Portekiz'in iki ve 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizleri de rekor seviyelere ulaştı. Bu tahvillerdeki satışlar, dünyanın en büyük tahvil fonu yöneticisi Pacific Investment Management Co.'nun CEO'sunun, Yunanistan'ın Latin Amerika tarzı bir "kayı on yıl" ile karşılaşma riski olduğunu söylemesinin ardından yoğunlaştı. Yunanistan, İrlanda ve Portekiz tahvillerini sigortalama maliyetleri (CDS) de rekor seviyelere yükseldi. İki yıl vadeli Almanya hazine kağıdı, 5 Alman eyaletinde enflasyonun Nisan ayında hız kazandığını gösteren verilerin ardından düştü.

Londra'daki Monument Securities Ltd.'den sabit getirili menkul kıymet stratejisti Marc Ostqald, "Yunanistan'ın borçlarının yeniden yapılandırılmasının ya da yeniden programlanmasının konuşulması bitmiyor" dedi ve "Eğer piyasa kimse yeniden yapılandırma ya da yeniden programlanma olmayacağının garantisini vermezse, piyasa bu durumu daha da fiyatlandırmaya devam edecek" şeklinde görüş bildirdi.

Yunanistan'ın iki yıl vadeli hazine kağıdının faizi 102 baz puan artarak yüzde 25.26'ya kadar çıktı. Ancak faiz , Londra saati ile 11:11'de yüzde 25.03'e çekildi. Mayıs 2013'te vadesi dolacak % 4.6 faizli kağıt ise 0.79 ya da 1,000 euroluk nominal değerli beher kağıt için 7.9 euro düşerek 70.0 seviyesine indi. 10 yıl vadeli hazine kağıdının faizi 77 baz puan kadar çıkarak yüzde 16.09 seviyesine ulaştı.

Portekiz'in 10 yıl vadeli hazine kağıdının faizi 10 baz puan artarak yüzde 9.71'e kadar çıakrken, iki yıl vadeli tahvil faizi 19 baz puanlık çıkışla yüzde 11.87 seviyesine ulaştı. Her ikisi de rekor seviyelerdi.