Advertisement

ABD'de New York Borsası hisse senetleri, Whirlpool Corp. ve Corning Inc. gibi şirketlerin karlarının tahminlerden iyi çıkması ve dayanıklı tüketim malları siparişlerinin artış göstermesi sonrası yukarıda açıldı. Bu çıkışlar sonucu, gösterge endeksler son üç yılın en yüksek seviyelerine yükseldi.

Dünyanın en büyük techizat üreticisi Whirlpool, enerji vergi kredilerinin etkisi ile satışlarının ve karının analistlerinin tahminlerini aşması sonucu yüzde 3.5'lik bir ralli gerçekleştirdi. Düz panel televizyonlar için cam üreten en büyük şirket olan Corning'in hisseleri yüzde 6.6 değer kazandı. Kurucusu John Moody'nin yüz yılı aşkın bir süre önce kredi derecelendirmesini bulduğu Moody's Corp.'un hisseleri, karının beklentilerin yüzde 25 üzerinde çıkmasının ardından yüzde 3.5 prim yaptı. First Solar Inc., Kaufman Brothers LP'nin hisse tavsiyesini yükseltmesinin ardından yüzde 1 değer kazandı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.1 yükselerek, New York saati ile 09:32'de, 1,349.03 puana çıktı. Dow Jones Endeksi ise 5.83 puan ya da yüzde 0.1 yükselişle 12,601.20 puana ulaştı. Her iki endeks de Haziran 2008'den bu yana en yüksek seviyelerine yükseldi.

ING Investment Management'ın New York ofisinden Paul Zemsky, "Oldukça sağlıklı işaretler görüyoruz" dedi ve "Daha iyi ekonomik veriler, güçlü şirket karları ve piyasa için yeniz zirvelerinin bir bileşimine sahibiz. Şirketler para kazanıyor ve işletmelerine yeniden yatırım için para harcamada istekliler. Ekonomiye ve kendi durumlarına yetrince güvenleri var." şeklinde görüş bildirdi.