Advertisement

Turcas Petrol A.Ş. 2010 yılı olağan genel kurul toplantısında Bloomberg HT'nin sorularını yanıtlayan Turcas Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, yenilenebilir enerji konusunda en büyük sıkıntılarının gayriciddi yatırımcı olduğunu söyledi.

2011'de 80. yaşını kutlayan Turcas'ı Türkiye'nin önde gelen Entegre Enerji Şirketi yapma çabalarının devam ettiğini ifade eden Aksoy, "Yatırımlarımız önümüzdeki dönemde artarak devam edecektir" dedi.
 
Aksoy, 2010 yılını değerlendirirken Türkiye'nin kriz sonrası hızlı büyüyüp toparlandığını fakat enerji sektörünün Türkiye'den de fazla büyüdüğünü vurguladı. Türkiye'deki enerji sektörünün önde gelen oyuncularından biri olarak global anlamda Turcas'ın büyük adımlar attığını söyleyen Aksoy, çok ciddi projeleri hayata geçirdiklerini dile getirdi.
 
Aksoy, yenilenebilir enerji konusunda da iddialı olduklarını fakat en büyük sıkıntılarının Türkiye'deki ciddi yatırımcıyla 'çantacı' olarak tabir edilen gayriciddi yatırımcılar olduğunu söyledi. Gayriciddi yatırımcıların Ankara'yı meşgul ettiğini, bunun da sektörü olumsuz etkilediğini vurgulayan Aksoy, "Ankara ciddi yatırımcının önünü açtığı sürece yatırımlarımıza hızla devam edeceğiz" dedi.
 
Aksoy, Petkim'le ortak olarak başladıkları rüzgar enerjisi konusunda kısa süre içinde inşaata başlayacaklarını, şu anda uygulanan ihale yönteminde 6 ihaleye gireceklerini, birkaç tanesinin kalacağını ümit ettiğini söyledi. Aksoy, büyük yatırımcıların bilinçsiz bir yarışmanın içine sokulduğunu, bunun ileriki vadede ne getireceğini bekleyerek göreceklerini söyledi. Jeotermalde çok ciddi çalışmaları olduğunu belirten Başkan, güneş enerjisini çok yakından takip ettiklerini, hidro elektrikte de mesafe almak istediklerini söyledi.
 
Aksoy, RWE'yle yaptıkları ortaklık konusuna değinerek, "Denizli'de inşaatına başlanan doğalgaz çevrim santrali için iyi bir ortaklık yaptık. Ancak bu RWE'yle her projede beraber olacağımız anlamına gelmez" açıklamasını yaptı.
 
Hissedarlara kar payı dağıtımıyla ilgili olarak ise Aksoy, Turcas'ın son 10 senedir sürekli kâr payı dağıttığını ve bunu büyük bir finans mühendisliğiyle başardıklarını ifade etti.

Burak Karagöz