Advertisement

Fed'in enflasyondaki tırmanmanın dönsemsel olduğunu açıklayarak "genişletimiş bir sürede" faiz oranlarını düşük tutacağını söylemesinin ardından S&P 500 Endeksi önceki kayıplarını da eriterek yükselişe geçti. altın tırmandı, euro ise dolar karşısındaki kazancını genişletti.

General Electric Co., Verizon Communications Inc. ve Pfizer Inc. hisseleri en az yüzde 1.5 tırmanarak Dow Jones Endüstri Endeksi'nin yükselişine öncülük ettiler. Fed'in ayrıca 600 milyar dolarlık tahvil alım programını haziran ayında sonlandıracağını açıklamasının ardından S&P 500 ise 2008 haziran ayından beri neredeyse en yüksek seviyesinden işlem gördü.

Daha önce neredeyse yüzde 0.2 kadar düşüş gösteren Standard & Poor’s 500 Endeksi yüzde 0.1 tırmanarak New York saati ile 12.56'da 1.348,75 seviyesinden işlem gördü.  Dow Jones Endüstri Endeksi ise yüzde 0.4 ya da 47.04 puan yükselişle 12,642.41 seviyesine ulaştı. Euro ise dolar karşısında yüzde 0.4 tırmanarak 1.4696 dolardan işlem görürken haziran teslimli altının onsu ise yüzde 0.8 değer kazanarak 1,515.30 dolar oldu.

Emtia üreticilerinin düşüşünün tahminlerin üstünde gelen şirket karlarını gölgelemesi ile S&P 500' Fed'in açıklamasından önce kan kaybediyordu.

 

-Fed: Ekonomik toparlanma "ılımlı" hızda ilerliyor

ABD Merkez Bankası, "enerji sektörü ve diğer mallardaki fiyat artışının enflasyonu yukarı çekmesinin geçici bir durum olacağı ve uzun vadeli enflasyonun sabit kalacağı" öngörüsünde bulundu.

ABD Merkez Bankası Açık Piyasa Komitesi (FOMC) iki günlük toplantısının ardından, Başkan Ben Bernanke'nin basın toplantısından önce yazılı bir açıklama yayımlayarak, mevcut politikaların devamına olan bağlılığını teyit etti.

Açıklamada, emtia fiyatlarının geçen yazdan bu yana önemli ölçüde arttığı belirtilerek, küresel ham petrol tedarikine dair kaygıların, komitenin mart ayındaki toplantısından bu yana petrol fiyatlarındaki artışa etki ettiği bildirildi.

Enerji sektörü ve diğer mallardaki fiyat artışının enflasyonu yukarı çektiği, ancak bunun geçici bir durum olmasının beklendiği ifade edilen açıklamada, yine de enflasyondaki değişim ve enflasyon beklentilerinin yakından izlendiği kaydedildi. Açıklamada, enflasyonun son aylardaki artışına rağmen, uzun vadeli enflasyonun sabit kalmasının beklendiği belirtildi.

Bir süre daha faiz oranlarının düşük tutularak ekonomiyi canlandırma çabalarına devam edileceği bildirilen açıklamada, ekonomik büyümeyi desteklemek amacıyla 600 milyar dolarlık tahvil alım programının daha önce planlandığı gibi haziran ayı sonuna kadar tamamlanacağı kaydedildi.

Ekonomik canlanmanın makul bir hızda ilerlemeye devam ettiği ve işgücü piyasası koşullarının aşamalı biçimde gelişme gösterdiği de ifade edilen açıklamada, konut sektöründeki zayıflıkların ise hala sürdüğüne işaret edildi.