Advertisement

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyon raporunu açıkladığı konuşmasında, raporda kredi genişlemesi ve cari açık ilişkisine yönelik ayrıntıların bulunduğunu belirtti.

Ülkeler arasındaki büyüme dinamiklerine ilişkin ayrışmanın sürdüğüne değinen Başçı, Türkiye'de hızlanan kredi genişlemesinin riskleri artırdığına dikkat çekti.

"YENİ POLİTİKANIN AMACI KÜRESEL ETKİLERİ SINIRLAMAK"

Başçı iç talebin güçlü seyrettiğini, yeni politika bileşiminde fiyat istikrarı yanında finansal istikrarı da gözettiklerini söyledi. Merkez Bankası Başçı sözlerine şöyle devam etti:

"Yeni politikanın amacı, küresel etkileri sınırlamak. Bankalar mudilerini uzun vadeye yönlendirmeye başladı. Mevduat vadesi uzamaya başladı ve kredilerdeki ivmelenme durdu. Önlemlerle kısa vadeli sermaye girişlerinde azalma gözlendi."

Kredilerin artış hızının zayıfladığını söyleyen Başçı, ancak henüz bunun istenen düzeyde olmadığını belirterek, yılın 2. çeyreğinden itibaren kredi kullanımının ivme kaybedeceğini öngördü.

"İNGİLTERE VE TÜRKİYE'DE ENFLASYON AYNI DÜZEYDE"

İngiltere ve Türkiye'de enflasyon oranlarının ilk kez aynı düzeyde olduğuna dikkat çeken Merkez Bankası Başkanı, enflasyon beklentilerine ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

"İlk çeyrekte enflasyon beklentilerinde sınırlı artış gözlenirken, iç ve dış talebin ayrışması daha da belirginleşti."

Başçı, istihdama ilişkin yorumda da bulunarak, öncü göstergelerin istihdam artışının sürdüğüne işaret ettiğini belirterek, "Türkiye'de istihdam rekor hızda artış gösteriyor" dedi.

"AŞIRI ISINMA DIŞ TALEBİN AZLIĞINDAN KAYNAKLANIYOR"

Ekonomideki aşırı ısınmanın dış talebin azlığından kaynaklandığına dikkat çeken Merkez Bankası Başkanı, dış talebin kademeli olarak toparlanmaya devam edeceğini öngördü.

ORTA VADELİ ENFLASYON HEDEFİ % 5

Erdem Başçı, petrol fiyatları konusundaki varsayımların yukarı yönlü güncellenmiş olduğunu açıklayarak, bu güncellemenin enflasyon tahminini de yarım puan yukarı çektiğini belirtti. Yüzde 7.5'lik gıda enflasyonu beklentisi ise korundu.

2011 için enflasyon beklentisinin 1 puan yukarı çekildiğini söyleyen Başçı, "enflasyon orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacak" dedi.

Enflasyon hedefi 2011 için yüzde 6.9; 2012 için yüzde 5.2; orta vade içinse yüzde 5 olarak belirlendi. Başçı, enflasyonun 2. ve 4. çeyrekte hızlanacağını, 3. çeyrekte ise düşeceğini açıklayarak, enflasyonun bu yıl dalgalı seyredeceğini söyledi.