Advertisement

Yatırımcıların Procter & Gambel Co. ve Exxon Mobil gibi büyük şirketlerin bilançolarını ve ABD'nin ilk çeyrek büyüme rakamlarını beklediği sırada, ABD'deki endeks vadelileri çok değişmedi.

EBay Inc., 2. çeyreğe ilişkin analistlerin beklentilerinin üzerinde bir tahminde bulunmasının ardından, Avrupa'da değerlendi. Akamai Technologies Inc. satış tahminlerinin, analistlerin beklentisinin altında kalmasıyla yüzde 10 düştü. Dünyanın en büyük kahve zinciri Starbucks Corp. da bilançolarını açıklamasının ardından yüzde 2.2 değer kaybetti.

Standard&Poor's 500 Endeksi'nde yer alan Haziran vadeli kontratlar yüzde 0.1 kazançla 1,352 puana ulaştı. Endeks dün Temmuz 2008'den bu yana en yüksek seviyesinden kapandı. Dow Jones Vadeliler Endeksi de yüzde 0.1 değerlenmeyle 12,647 puandan işlem görürken, Nasdaq-100 Endeksi'nde yer alan vadeliler ufak bir değişiklik kaydederek 2,410 puan oldu.

Kısa vadede bilanço rakamlarının öne çıktığını belirten Svenska Handelsbanken'ın yatırımcılarından Henrik Degrer, bilanço rakamlarına ilişkin endişelerin gevşemiş olduğunu söyledi.