Advertisement

Gerçek Finlandiyalılar, koalisyon hükümetinde yer alabilmek için, Portekiz'e yardım konusundaki çekincelerini yumuşatabilir.

Parti lideri Timo Soini'den sonra grubun iki numarası olan Parti sekreteri Ossi Sandvik, uzlaşı ihtiyacının açık olduğunu söyledi ve "Herkes kendi amaçlarının bir kısmını gerçekleştirmeye çalışırken, uzlaşı bir gereklilik" şeklinde konuştu.

Parti'nin tonundaki bu değişiklik, Avrupa'nın Portekiz'i kurtarmaya yöneliç çabalarının önündeki en önemli engelin ortadan kalkmasına neden olabilir. Yatırımcıların 10 yıllık Alman hazine kağıdı tutma yerine aynı vadede Portekiz kağıdı tutmak için talep ettikleri ekstra faiz dün 640 baz puana çıkarak rekor seviyeye ulaştı. Portekiz, Finlandiya'nın onayı olmadan Avrupa Finansal İstikrar İmkanı'ndan ayrarlanamaz. AB'nin Ekonomik Ve Parasal İşlerden Sorumlu Komiseri Olli rehn, 27 Nisan'da yaptuığı açıklamada, bir B planı olmadığını vurgulamıştı.

Euroya kuşku ile yaklaşan Gerçek Finlandiyalılar Partisi, vergi mükelleflerinin ülke kurtarmalara daha fazla katkı yapmasını önleyecekleri taahhüdü ile, 17 Nisan seçimlerinde oylarını büyük oranda artırarak üçüncü parti çıkmışlardı.