Advertisement

İngiltere’de asrın düğünü sebebiyle piyasalar kapalı iken Avrupa’nın geri kalanında olumlu kâr rakamları sonrasında sınırlı yükselişler yaşanıyor. Almanya Dax Endeksi % 0.30 yükselişle 7.497 puana yükselirken, kıtanın daha geniş bir resmini çeken Eurostoxx 600 Endeksi ise % 0.14 yükseliş kaydediyor. Gelişen Avrupa Borsalarında ise geri çekilmeler gözleniyor. Macaristan BUX Endeksi % 0.59 düşüş gösterirken, Rusya MICEX Endeksi ise eksilerini % 0.85’e vardırdı. Caterpillar ve Merck gibi büyük şirketlerin açıkladıkları sonuçlar yatırımcıları tatmin ederken açılış öncesi işlemlerde iki şirketin de yukarıda olduğu görüldü. ABD 10 yıllık tahvil faizi % 3.30’u aşağı geçmeye çalışıyor.

DOLARDAKİ KAN KAYBI DEVAM EDİYOR

Dolardaki zayıf seyir devam ederken 73’ün altındaki hareketine devam eden Dolar Endeksi emtiayı desteklemeye devam ediyor. 1.540 Doları da geçen spot altın yeniden rekor kırarken spot gümüş ise ons başına 49 Dolara yakın. ABD tipi ham petrolün varil başına fiyatı % 0.30 yükselişle 113.20 Dolar düzeyine yükselirken diğer emtia sınıflarında ise genel olarak sakin bir seyir görülüyor.

Euro / Dolar paritesi ralliye devam ederken, gelinen seviye 1.4858 oldu. Açıklanan ekonomik verilerin ardından Merkez Bankası Başkanı’ndan gelen açıklamalar sonrası İsviçre Frankı da gördüğü en yüksek seviyeye tırmanmış oldu. Beklenmedik şekilde faizleri artıran Rusya Merkez Bankası, politika faizini % 8.25’e çekerken Rus Rublesi’ni de yukarı taşımış oldu. Dolar’a karşı % 0.70 yükselen kur son 3 yılın en yükseğine zıplamış oldu.

İÇ PİYASADA İMKB TAKİP EDİLİYOR

Güne negatif bir tonda başlayan hisse senetleri Avrupa’daki alımları takip etmeye başladı. Gün içinde en düşük düzeyi olan 67.890 desteğine kadar çekilen bileşik endeks şu sıralar % 0.48 yükselişle 68.766’ya yükseldi. Sanayi ve banka hisselerinin ortak desteğiyle yükselen endekste bilançolar gelmeye devam ediyor. Yatırımcıların olumlu tepki verdikleri Good Year’ın kar rakamının ardından hisselerin % 11.87 yükseldiği görülüyor, bilanço sonrasında satılan şirketler arasında ise % 3.16 düşüşle Ege Gübre yer alıyor.

TL, dar banttaki hareketine devam edere Dolar’a karşı 1.52 kırılmış durumda ve son gelinen seviye 1.5177. Euro ise 2.2540’a geri çekilirken Sepet Kur 1.89’un altına indi. Gösterge tahvilde ise gelen alımlar faizi % 8.33’e taşımış durumda. Pazartesi kapalı olacak Rusya, İngiltere ve Çin piyasaları da not edilmiş durumda.

Gökhan Şen (gsen@bloomberght.com)
Bloomberg HT Araştırma Bölümü