Advertisement

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türk üretimi ilk tank ALTAY'ın prototipinin ortaya çıktığını belirterek, ''ALTAY, Türkiye'nin ilk tankı olmakla beraber aynı zamanda şu anda kullanılan bütün tanklardan daha özellikli olacak'' dedi.

Bakan Gönül, seçim çalışmaları kapsamında Manavgat ilçe merkezinde esnafı ziyaret etti. Manavgat Şelalesi'ni de gezen ve burada partililerle bir araya gelen Gönül, gazetecilerin Türkiye'nin savunma sanayisinde yürüttüğü projelere yönelik sorularını yanıtladı.

Milli Gemi Projesi'ne (MİLGEM) ilişkin soruyu yanıtlayan Bakan Gönül, proje kapsamında üretimi yapılan iki geminin halen seyir halinde olduğunu ve deniz testlerinin başarıyla sürdürüldüğünü söyledi.

Projenin sekiz gemilik olduğunu da hatırlatan Gönül, geminin görünmezlik özelliğinin olup olmayacağına yönelik soruya, ''En yeni teknoloji uygulanıyor ama şimdiye kadar görünmez olarak üretilen gemi yok. Bu daha ziyade uçaklarda kullanılıyor. Boya özelliğidir bu...'' diye cevapladı.

Bir soru üzerine, Türkiye'nin üretimine başladığı ilk tank olan ALTAY'ın prototipinin da ortaya çıktığını bildiren Gönül, şu bilgileri verdi:

''Prototipin bir örneği 10 Mayıs'ta İstanbul'da sergilenmeye başlayacak. ALTAY, Türkiye'nin ilk tankı olmakla beraber aynı zamanda şu anda kullanılan bütün tanklardan daha özellikli bir tank olacak. Tank tamamen bize ait. Sıfırdan projelendirilerek, adeta AR-GE projesi gibi üzerinde çalışılarak ALTAY tankı bugünkü seviyesine ulaştı. ALTAY'ın üretimi, bütçesine göre değişecek. Önemli olan Türkiye'de ilk defa yerli malı tankın üretilmesidir. İhtiyaca göre adedi üretilecek.''

Türkiye'nin, iki yıl önce ilk kez jet motorunu da ürettiğini anımsatan Gönül, ''Şimdi Türkiye'de yeniden üretilen 30 adet F-16'nın jet motorları ve yedekleri olmak üzere 46 jet motoru TAI tarafından üretildi'' diye konuştu.

Bakan Gönül, ''Yüzde yüz Türk uçak motoru üretilecek mi?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Jet motoru teknolojisinin geliştirilmesi için İstanbul'da bir Motor Teknolojisi İşletme Merkezini açtık. Orada jet motorunun geliştirilmesi çalışmaları yapılıyor. Jet motoru binlerce mühendisin emeği ve çalışması sonucunda projelendirildi. Türkiye'nin yalnız kendisinin kullanacağı bir jet motorunu üretmesi, ekonomik olarak fevkalade zordur. Belli bir ulusun teknolojisi olarak tanımlamak mümkün değil. Mühim olan o kulübün üyesi olabilmektir. İleri teknolojiye sahip ülkeler arasında olabilmektir. Türkiye böyledir.''-ADAY TANITIMI-Bakan Gönül, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Antalya Milletvekili Abdurrahman Arıcı ve eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in de aralarında bulunduğu AK Parti Antalya milletvekili adaylarıyla birlikte Manavgat'taki aday tanıtım toplantısına da katıldı.

Gönül, burada yaptığı konuşmada da Türkiye'nin, AK Parti hükümetinin politikaları ve verdiği önemle savunma sanayisi ve savunma sistemlerinde çok ileri noktaya geldiğini vurguladı.

Tanıtım toplantısında, partiye katılan Karacalar köyü muhtarı Tayyar Yılmaz ve Manavgat Süt Üreticileri Birliği Başkanı Bilal Ay'ın da aralarında bulunduğu kişilere rozetlerini Bakan Gönül taktı.