Advertisement

11 Eylül 2001'de New York'taki ikiz kulelere, 2005'te ise Londra'daki metro ve otobüslere yönelik terör saldırıları sırasında İngiltere'nin Başbakanı olan Tony Blair, 11 Eylül saldırısının sadece ABD'ye yönelik değil, en iyi medeniyet değerlerine sahip herkese yönelik yapıldığını belirtti. Blair, Obama'ya minnettar olduğunu söyledi.

Usama bin Ladin'in öldürülmesinin, geç de olsa adaletin yerini bulduğunu gösterdiğini ifade eden Blair, "Bu, terörle mücadelede büyük bir başarıdır ama terörle mücadele ve Bin Ladin'in temsil ettiği ideolojinin devam ettiğini biliyoruz" dedi. Blair, İngiltere'nin 1997 ile 2007 yılları arasında Başbakanlığını yaptı.

İngiltere'de Bin Ladin'in öldürülmesi memnuniyetle karşılanıyor ancak İngiliz hükümeti dünya genelindeki büyükelçilikleri başta olmak üzere vatandaşlarını dikkatli olmaya ve ihtiyatlı davranmaya çağırıyor.

Usame bin Ladin'in öldürülmesinin El Kaide'nin ABD ve İngiltere'ye yönelik saldırılarını tetikleyebileceği yorumunu yapan İngiliz basını, diğer yandan Bin Ladin'in hayatta olmasının El Kaide tarafından propaganda silahı olarak kullanıldığını hatırlatıyor. İngiliz yayın kuruluşu BBC hükümetin, Bin Ladin'in öldürülmesi haberinin memnuniyetle karşılanması gerektiğini ancak kutlamaların gereksiz olduğu görüşünü aktarıyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Bin Ladin'in öldürülmesinin dünya genelindeki birçok kişiyi rahatlatacağını söylemiş ve Obama'yı tebrik etmişti. Mısır'da temaslarda bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de büyükelçiliklerindeki güvenliğin yeniden gözden geçirildiğini açıklamıştı.