Advertisement

Usame Bin Ladin'in ölüm haberi bugün küresel piyasalara yön verdi. Asya ve Avrupa'da piyasalar genelde yukarı yönlü seyir izlerken Avrupa'lı blue chips şirketlerin dahil olduğu Euro Stoxx endeksi yüzde 0.3 yükseldi. Paris Borsasında CAC 40 endeksi yüzde 0.3 oranında artarken, Frankfurt Borsası'nda DAX endeksi ise yüzde 0.75 değer kazandı. Londra'da piyasalar bugün tatil nedeniyle işlem yapmıyor.

New York Times'in haberine göre, Bin Ladin'in ölümüyle Amerikan para birimi de karışık seyir izledi. Euro, dolar karşısında 1.4806'dan 1.4815'e yükselirken İngiliz sterlini ise dolar karşısında 1.6706'dan 1.6693 dolar seviyesine geldi. Amerikan para birimi yen karşısında 81.20'den 81.47'ye yükseldi.

ABD Başkanı Obama'nın Amerikan güçlerinin Bin Ladin'i öldürdüğünü açıklamasından önce de Japonya ve Güney Kore piyasaları yüzde 1 yukarıdaydı.

Kapanışta Nikkei 225 Endeksi yüzde 1,6, Kospi ise yüzde 1.6 yükseldi. Nikkei endeksi bu yükselişle 11 Mart'ta Japonya'da yaşanan depremden beri ilk kez 10,000 puanın üstüne çıkarak 10,004,20 puanı gördü.

Royal Bank of Canada analistleri bugünkü bir raporda, "Usame Bin Ladin'in ölüm haberinin bölgesel varlık fiyatlarında sınırlı etkisi oldu" ifadelerini kullandı.

Piyasalar açılmadan önce Chrysler Group, geçen yıl aynı dönemde 197 milyon dolar kaybetmesinin ardından ilk çeyrek kârının 116 milyon dolar olduğunu açıkladı. Şirketin kârı böylece yüzde 35 artarak 13.1 milyar dolara ulaşırken satışlar ise yüzde 18 oranında arttı.

Bin Ladin'în ölüm haberine en sert tepkiyi ise emtia fiyatları verdi. Haziran vadeli petrolün varili New York'ta 1.73 dolar geriledi ve 112.20 dolar oldu.

Ancak bazı analistler, petrol arzı konusunda sıkıntı yaşanabileceğini belirtirken uzun vadede ise bir misillemeyle karşı karşıya gelinebileceğine dair uyarıda bulunuyor.

Banco de Oro Unibank'ta üst düzey stratejist olan Jonathan Ravelas Bloomberg'e "Bu, terörizme karşı olumlu bir gelişme. Son 10 yılda Bin Ladin küresel istikrara büyük bir tehdit oluşturdu. Ancak Bin Ladin destekçilerinden bir misilleme hareketi gelebilir" dedi.

Sabah erken saatlerde 1,575.79 dolarla yeni bir rekor kıran altın, Avrupa işlemlerde 1,551.80 dolara geriledi. Yükselen enflasyon ve küresel belirsizlikler söz konusu olduğunda değerlenen metal, son haftalarda rekor seviyeleri görmüştü.

Gümüş fiyatları ise yüzde 10'dan fazla geriledi. National Australia Bank'ta emtia ekonomisti olan Ben Westmore, Reuters'a yaptığı açıklamada, metaldeki bu hızlı düşüşe sebep olacak herhangi bir temel neden olmadığını söyledi.

Hindistan'da merkez bankasının enflasyonla mücadele için faiz oranlarını yükselteceğine dair beklentilerle Sensex endeksi yüzde 0.6 oranında geriledi. Singapur, Hong Kong ve Çin'de ise tatil nedeniyle piyasalar kapalı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Mayıs 2011 Pazartesi, 16:38 kadir silvanlı altın ı bilmem ama petrol un yükselmesi herzaman zarardır