Advertisement

ABD'de New York Borsası hisse senetleri, ABD Başkanı Barack Obama'nın, El Kaide Lideri Usama Bin Ladin'in, 11 ERylül saldırılarından 10 yıl sonra, öldürüldüğünü açıklamasının ardından yükseldi. Bu çıkış ile birlikte, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi beşinci gün üst üste yukarı yönde hareket etti.

ABD'nin en büyük alüminyum üreticisi Alcoa Inc., Goldman Sachs Group Inc.'nin notunu yükseltmesinin ardından yüzde 1.5 değer kazandı. Dijital video kayıt şirketi TiVo Inc., Dish Network Corp. ve EchoStar Corp. ile patent sorunu konusunda anlaşmaya varması sonrası yüzde 8.2 sıçradı. Cephalon Inc., Teva Pharmaceutical Industries Ltd.'nin şirketi 6.8 milyar dolara alma konusunda anlaşmaya varmasının etkisi ile yüzde 5.2 yükseldi. International Coal Group Inc., Arch Coal Inc.'nin şirketi 3.4 milyar dolara satın alma konusunda anlaşmaya vardığını açıklamasının ardından yüzde 31 değer kazandı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.4 yükselerek, New York saati ile 09:33'te 1,369.1 puana çıktı. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi olan S&P 500, geçen hafta, Haziran 2008'den bu yana en yüksek seviyesinden kapandı. Dow Jones Endeksi 61.45 puan ya da yüzde 0.5 yükselerek 12,871.99 puana çıkarken, Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.

Reno, Nevada'da Navellier & Associates Inc.'den Shawn Price, "Çok mutluyum" dedi ve Hem içeride hem de dışarıdaki ihracat odaklı şirketler için kısa vadede oldukça olumlu bir hava var. Kötü adamın ortadan kaldırılması, geniş tabanlı bir olumlu hava rallisi getirdi. Güvenlik açısından doğru ya da yanlış olsun, ortalama ortalama Amerikalı şimdi kendini daha emniyette hissedecek ve ekonomiye ve piyasaya daha da güven duyacak" şeklinde görüş bildirdi.